1. Haberler
  2. GÜNCEL
  3. Genç satranç milliler, tarihi bir başarıya imza attı

Genç satranç milliler, tarihi bir başarıya imza attı

featured
service

Genç satranç milliler, tarihi bir başarıya imza attı. Avrupa Satranç Birliği (ECU) tarafından Arnavutluk’un Dıraç (Durres) kentinde düzenlenen Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’nda genç milliler, Türkiye’ye 6 Avrupa şampiyonluğunun yanısıra 4 gümüş, 5 bronz madalya olmak üzere toplam 15 madalya kazandırdı. Bu başarı ile Türkiye, satrançta ‘Avrupa’nın en başarılı ülkesi’ oldu. Toplam 36 madalyanın dağıtıldığı şampiyonada Türkiye’yi; 4 altın, 2 gümüş,  2 bronz olmak üzere toplam 8 madalya ile Gürcistan, 2 altın, 2 gümüş, 1 bronz olmak üzere toplam 5 madalya ile Azerbaycan takip etti.

12-22 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleşen şampiyonaya İngiltere, Finlandiya, Almanya, Macaristan ve Hollanda’nın da aralarında olduğu 25 ülkeden toplam 212 sporcu katıldı. Türkiye,  26 sporcu ile mücadele ederken, genç milli takımda yer alan 15 sporcu ilk 3’e girmeyi başardı. Turnuva, 9 tur boyunca 7 ila 17 yaş arasındaki sporcuların zorlu mücadelelerine sahne olurken, Türk satranççıları müthiş bir performans sergileyerek, 6 kategoride son tura kadar liderliklerini korudu. 7 yaş genel kategorisinde Bora Şahin, 7 yaş kızlarda Masal Budumlu, 11 yaş genelde Görkem Ünsal, 13 yaş genelde Hayri Beyhun Şenel, 15 yaş genel kategoride FM Hasan Hüseyin Çelik ve 17 yaş kızlar kategorisinde yarışan WFM Zeynep Çiftçi altın madalya kazandı. Bora Savran 9 yaş genel kategoride, Selin Torun 11 yaş kızlarda, Miraç Melih Topuz 15 yaş genelde, Metehan Özen ise 17 yaş genel kategorisinde gümüş madalya kazanan sporcular oldu. 9 yaş genel kategoride Ali Poyraz Uzdemir, 11 yaş genelde Ali Varyemez, 13 yaş genelde Mert Can Seviğ, 13 yaş kızlarda Zeynep Acar ile 17 yaş Kızlar kategorisinde Elifnaz Akat da bronz madalya kazandı.

TSF Asbaşkanı Kadın Uluslararası Usta (WIM) Nilüfer Çınar Çorlulu’nun kafile başkanlığını yaptığı şampiyonada milli takıma Büyükusta (GM) Cemil Aghamaliyev, GM Barış Esen, FIDE Master (FM)  Serkan Yeke ve Gökhan Narman oluşan teknik ekip eşlik etti.

“Çok mutlu ve gururluyuz”

Türkiye Satranç Federasyonu(TSF) Başkanı Gülkız Tulay, dereceye giren tüm sporcuları kutlayarak, şunları söyledi: “Genç satranç millilerimiz büyük bir başarıya imza atarak, hepimize

büyük mutluluk yaşattılar. 26 sporcu ile katıldığımız Avrupa Okullar’da 15 sporcumuz ilk 3’e girdi. Şampiyonada 6 altın, 4 gümüş, 5 bronz madalya olmak üzere toplam 15 madalya kazandık ve Avrupa’nın en başarılı ülkesi olduk.Gerçekten çok mutluyuz ve gururluyuz. Bayrağımızı Arnavutluk’ta başarı ile dalgalandıran, İstiklal Marşımızı okutan genç sporcularımızı kutluyorum. Bu büyük başarıyı ülkemize getiren genç yıldızlarımıza, her daim onlara destek olan ailelerine,  Avrupa Okullar’da kafile başkanı olan Federasyon Asbaşkanımız WIM Nilüfer Çorlulu’ya ve antrenörlerimiz GM Cemil Aghamaliyev, GM Barış Esen, FM Serkan Yeke ve Gökhan Narman’a yürekten teşekkürler. Avrupa’da, Dünya’da ve Olimpiyatlarda biz varız, Türk satrancı var. Cumhuriyetimizin 100. yılında, yeni bir yüzyıla girerken, umutlarımız ve heyecanımız çok yüksek. Yeni başarılar bizi bekliyor. Geçtiğimiz yüzyılda büyük başarılara imza attık. Şimdi yeni yüzyıla hazırız. Daha büyük başarılara imza atacağımıza, ülkemize yeni gurur tabloları kazandıracağımıza inanıyoruz. ”

Müthiş bir başarıya imza attılar

Şampiyona, 25 Avrupa ülkesinden satrancın yetenekli genç ustalarını bir araya getirdi. Son tura kadar büyük bir heyecan yaşanan turnuvada Türk sporcular, başarılarıyla göz doldurdu. 15 yaş genel kategoride 1 numaralı seribaşı olarak başlayan, son tura girmeden şampiyonluğunu ilan eden FM Hasan Hüseyin Çelik, baştan sona lider olarak götürdüğü turnuvayı 7,5 puanla şampiyon olarak tamamladı. Aynı kategoride yarışan Miraç Melih Topuz ise 6,5 puanla ikinci olmayı başardı ve aynı zamanda da +15,2 Elo puanına ulaştı.

7 tur oynanan 17 yaş kızlar kategorisinde son tura girmeden şampiyonluğunu ilan eden WFM Zeynep Çiftçi ise 5,5 puanla şampiyon olmayı başardı ve bu performansıyla +30,4 Elo puanı da kazandı. Aynı kategoride yarışan Elifnaz Akat ise 4,5 puanla üçüncü oldu ve aynı zamanda +16,8 Elo puanı kazandı.

7 yaş genel kategoride Bora Şahin son tur maçını da kazanarak 8,5 puanla şampiyon oldu. 11 yaş genel kategoride son tura girerken şampiyon olmayı garantileyen Görkem Ünsal toplamda 7 puan toplayarak şampiyonluğu göğüsledi. Aynı kategoride yarışan Ali Varyemez ise 6,5 puanla üçüncü olmayı başardı.

13 yaş genel kategoride yarışan Hayri Beyhun Şenel, son tur maçından beraberlikle ayrılarak 7 puana yükseldi ve şampiyonluğu elde etti. Aynı kategoride yarışan Mert Can Seviğ ise son maçından galibiyetle ayrılarak 6,5 puanla üçüncü olmayı başardı.

Genç satranç milliler, tarihi bir başarıya imza attı