1. Haberler
  2. Gündem
  3. Gemi Kaynaklı Deniz Kirliliğine 91 Milyon TL Ceza Kesti

Gemi Kaynaklı Deniz Kirliliğine 91 Milyon TL Ceza Kesti

featured
service

Antalya Büyükşehir Belediyesi, deniz kirliliğinin önüne geçmek için hayata geçirdiği Elektronik Gemi Denetleme Sistemi (EGDS) ile denizi kirleten gemilere anında müdahale ediyor.

EGDS’nin devreye girdiği günden itibaren 42 gemi kaynaklı deniz kirliliğine kesilen 91 milyon 766 bin TL idari para cezası, Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre yatırımlarında kullanılıyor.

Elektronik Gemi Denetleme Sistemi (EGDS)

Türkiye’de ilk ve tek olan EGDS ile Antalya Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz’i kirleten gemilere göz açtırmıyor. Geçtiğimiz yıl devreye alınan EGDS sistemi ile Aksu Beşgöz Deresi ve batıda Göynük Çayı arasındaki sorumluluk sahasındaki deniz araçlarının denizlere kirletmesine anında müdahale ediliyor.

Antalya Körfezi 7/24 İzleniyor

EGDS ile Antalya Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında bulunan saha içerisinde 22 noktaya PTZ ve termal kamera kuruldu. Sistem kapsamında 20 ayrı noktaya 40X optik büyüme özelliğine sahip 20 PTZ kamera, otomatik tanımla sistemine sahip 20 termal kamera ve ayrıca Balıkçı Barınağı üzerinde 90 mil menzilli su üstü radarı kuruldu. Yaklaşık 3 kilometrelik mesafeden net ve yakın görüntü alabilen kameralar ile denizleri kirleten gemiler anında tespit ediliyor. EGDS merkezinden 7/24 kameralar ile izlenen Antalya körfezinde denizi kirlettiği tespit edilen teknelere anında tespit ediliyor.

42 Gemi Kaynaklı Kirlilik Tespit Edildi

Denetim tekneleri denizi kirlettiği tespit edilen geminin bulunduğu noktadan numune alıyor. Numune sonuçlarına göre denizi kirlettiği analiz sonuçları ve kamera kayıtları ile tespit edilen gemilere idari yaptırım uygulanıyor. 5 Temmuz 2023 tarihinden itibaren devreye alınan EGDS ile 42 gemi kaynaklı deniz kirliliği olayı tespit edildi. Yapılan tespitler sonucunda 91 milyon 766 bin TL idari para cezası uygulandı. Büyükşehir Belediyesi’nin gemi kaynaklı deniz kirliliğine yönelik cezalardan elde edilen gelir ise yine çevre projelerinde değerlendiriliyor. Büyükşehir Belediyesi, böylelikle hem deniz kirliliğini önüne geçerken, hem de çevre projelerine de kaynak aktarıyor.

Gemi Kaynaklı Deniz Kirliliğine 91 Milyon TL Ceza Kesti