fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,1573
  %0,10
 • EURO
  9,7141
  %-0,03
 • ALTIN
  453,28
  %-0,17
 • BIST
  1.360
  %-1,14
Cumhuriyet Kulesi Ankara’nın Yeni Gözdesi Olacak

Cumhuriyet Kulesi Ankara’nın Yeni Gözdesi Olacak

Keçiören’in ve Ankara’nın simge yapıları arasında yerini almaya hazırlanan Cumhuriyet Kulesi’ne ilk kazma vurularak hafriyat çalışmasına başlandı.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un “Cumhuriyet’in 100. Yılında Ankara’yı Cumhuriyet Kulesinden seyredeceğiz” diyerek yapım çalışmalarına hız verdiği Kule ile ilgili çalışmalar son hızla devam ediyor.

Keçiören Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Etüt Proje Müdürlüğünün teknik ekipleri koordinatörlüğünde devam eden uygulama projelerinin revize edilmesi ve ihale sürecinin yönetilmesi sonrası Cumhuriyet Kulesi’ne 29 Ekim tarihinde ilk kazma vurularak hafriyat çalışmasına başlandı.

YAPIMI SÜRATLE TAMAMLANACAK

Cumhuriyet Kulesi’nin isminden yola çıkılarak anlamlı bir tarihte ilk kazmanın vurulması sonrası hafriyat çalışmasının ardından Keçiören Belediyesi ekipleri tarafından yapım işinin süratle başlayacağı bilgisi paylaşıldı. Yapılan hafriyatla özellikle kule ve çevresinin ihtiyacını karşılayacak şekilde bir de otopark yapılması planlanıyor.

ANKARA’NIN YENİ GÖZDESİ OLACAK

Cumhuriyetin 100. yılına simgesel olarak anlam katacak ve yüksekliği 30 metre daha artırılacak olan Cumhuriyet Kulesi tamamlandığında, bir cam fanus içerisinde 145 metre yükseklikte döner restoran, çocuklar için uzay terası, Ankara’ya hakim bir noktada nikâh kıymak isteyenler için nikâh salonu, seyir terası, sergi salonu, kafeterya, hediyelik eşya bölümü, cafeler, spor merkezi gibi birbirinden farklı alternatifler sunan mekanlarıyla Ankara`nın gözbebeği haline gelecek.

Kuleye 37,6 metre yüksekliğinde çelik ve camdan oluşan kafes sisteminin eklenmesiyle Keçiören ve Ankaralı’lar 600 metrekareden fazla alana sahip bir Selçuklu yıldızını gökyüzünde seyredebilecekler. Bu büyüklükteki bir Selçuklu yıldızı Dünyada ilk ve tek olma özelliğini taşıyor.

İçerisinde 1000 metrekare alana sahip 100 metre uzunluğunda Tac Mahal mimarisinden esinlenerek tasarlanan, kulenin siluetinin seyredilebileceği bir de havuz olacak. Ayrıca Ankara Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Keçiören’in doğal yapısını anlatan üç farklı konsepte tasarlanan heykeller de 42 metre yükseklikte yerini alacak.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
keçiören

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı