fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4705
  %-0,37
 • EURO
  10,2921
  %0,22
 • ALTIN
  502,04
  %0,55
 • BIST
  1.441
  %-0,25
CHP’li Yeşil: Yabancı sermaye ülkeyi terk ediyor

CHP’li Yeşil: Yabancı sermaye ülkeyi terk ediyor

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, yaptığı basın açıklamasıyla tüm dünya piyasalarını etkileyen korona virüs salgınının Türkiye sermaye piyasası’ndaki etkilerini değerlendirdi.

Türkiye’nin küresel piyasalardaki “risk puanı” yükseliyor
CHP’li Yeşil: Yabancı yatırımcıların gerek Türk şirket hisselerini gerekse hazine kâğıtlarını satarak Türkiye’den çıkma eğilimine hız verdiklerine dikkat çekerek: “Yılbaşından bu yana 4 milyar doların üzerinde yabancı portföy yatırımı ülkemizden çıkmıştır. Türkiye ekonomisinin en temel gereksinmelerinden birisi olan yabancı yatırımcı ve yabancı yatırım sermayesi girişleri hızla gerilediği gibi son dönemde tersine dönen eğilim, yabancı yatırımcı ve sermaye kaçışına yönelmiştir” diye konuştu.

Sermaye kaçışını Korona virüsüne bağlamak doğru olmaz
CHP içişleri komisyonu üyesi Nihat Yeşil; Uluslararası piyasalarda korona virüs salgını nedeniyle gözlenen dalgalanmalar, Türkiye gibi pek çok gelişmekte olan ülke piyasasını olumsuz etkiliyor. Ancak Türkiye’de ilk korona virüs vakasının resmi olarak 11 Mart’ta açıklandığını göz önünde bulundurduğumuzda söz konusu kaçışlar, bu açıklamalardan önceki döneme, 6 Mart 2020 haftasına ait!  Dolayısıyla yabancı sermaye kaçışının korona virüs vakasının açıklanmasıyla bağlantılı olduğunu söylemek, böyle bir gerekçe dillendirmek doğru olmaz” dedi.

Yılbaşından bu yana kaçan sermaye 4 milyar 18 milyon dolar oldu.
Yılbaşından bu yana yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi satışlarının toplamının 1 milyar 309 milyon dolara, ulaştığına işaret Eden CHP ‘li Yeşil Şunları söyledi: “ DİBS satışları toplamı ise 2 milyar 709 milyon dolara ulaştı. 1 Ocak- 6 Mart 2020 arasındaki dönemde, bu satışlarla gerçekleşen yabancı menkul kıymet yatırım sermayesi kaçışı 4 milyar 18 milyon dolar oldu. 28 şubat- 6 Mart 2020 arasındaki son bir haftada yurt dışı yerleşik yatırımcıların 270 milyon dolar tutarında hisse senedi 380.2 milyon dolarlık da Devlet İç Borçlanma Senedi’ni satarak ellerinden çıkarttıklarını gösteriyor.

Türkiye ekonomisinde ciddi bir kanamanın olduğu rakamara yansıyor
Bir haftada toplamı 650,2 milyon doları bulan menkul varlıklarını satıp nakde çevirerek Türkiye piyasalarından çıkan yabancı yatırımcıların bu yönelimi, dış kaynak ve yabancı para girişi ihtiyacındaki Türkiye ekonomisi açısından çok ciddi bir kanamanın varlığını ve durdurulamadığını sergilemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
chp nihat yeşil

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Yabancı sermayenin ülkeyi teketmesinden gocunmus mu sayin vekil?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı