kuşadası escort

DOLAR 8,55360.04%
EURO 10,09120.13%
ALTIN 496,610,25
BITCOIN 32753312,67%
Ankara
27°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CHP’li İl Başkanı Akıllı’dan 5 Aralık mesajı

CHP’li İl Başkanı Akıllı’dan 5 Aralık mesajı

ABONE OL
Aralık 5, 2020 17:00
CHP’li İl Başkanı Akıllı’dan 5 Aralık mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Türkiye’de “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” yasanın kabulünün yıldönümünde kadın erkek eşitliği sağlanmadan demokratik, kalkınmış, sağlıklı ve modern bir ülke olunamayacağına vurgu yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, 5 Aralık 1934 yılında Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 86’ıncı yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada; cinsiyet eşitliğine vurgu yaptı.

“Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” yasanın kabulünün kadınlar adına büyük bir devrim olduğuna işaret eden Başkan Akıllı, “Kadına ilk seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden önce tanıyan ülkemizde; bugün kadınlar haklarını yeterince kullanamasa da ‘cumhuriyet’ eşitliktir. Eşitlik mücadelesinden asla taviz vermeyeceğiz. Kadını erkeği ile eşit toplum çağdaş toplumdur. Çağdaş, demokratik toplum; kadının, yönetimde, siyasette, çalışma yaşamında, eğitimde, hukukta, evrensel hak ve özgürlükler gibi tüm alanlarda erkeklerle eşit haklara ve olanaklara, sahip olduğu, her türlü toplumsal ve fiziki baskıdan uzak, özgürce yaşadığı toplumdur” dedi.

KARARLILIKLA MÜCADELE EDECEĞİZ
Kadınların özgürleşmesinde öncülük eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!” sözünü anımsatan Başkan Akıllı, şöyle devam etti: “Kadın- erkek eşitliği sağlanmadan demokratik, kalkınmış, sağlıklı ve modern bir ülke olunamaz.  Kadının özgürleşmesinin önünde engel olan baskıcı ataerkil anlayışla kararlılıkla mücadele edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi, kadını özgürleştirmek, çevre baskısından ve feodal yapı etkisinden kurtarmak, sosyolojik kökenden kaynaklanan sıkıntıları gidermek için eğitim, kültür yolunda sonuç alıcı çabalar gösterecektir. Kadınların yaşamın her alanında var olabilmeleri için önlerindeki engelleri kaldırma mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.