fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4364
  %-0,77
 • EURO
  10,2205
  %-0,48
 • ALTIN
  497,30
  %-0,40
 • BIST
  1.441
  %-0,25
CHP’li İl Başkanı Akıllı’dan 5 Aralık mesajı

CHP’li İl Başkanı Akıllı’dan 5 Aralık mesajı

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Türkiye’de “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” yasanın kabulünün yıldönümünde kadın erkek eşitliği sağlanmadan demokratik, kalkınmış, sağlıklı ve modern bir ülke olunamayacağına vurgu yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, 5 Aralık 1934 yılında Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 86’ıncı yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada; cinsiyet eşitliğine vurgu yaptı.

“Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” yasanın kabulünün kadınlar adına büyük bir devrim olduğuna işaret eden Başkan Akıllı, “Kadına ilk seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden önce tanıyan ülkemizde; bugün kadınlar haklarını yeterince kullanamasa da ‘cumhuriyet’ eşitliktir. Eşitlik mücadelesinden asla taviz vermeyeceğiz. Kadını erkeği ile eşit toplum çağdaş toplumdur. Çağdaş, demokratik toplum; kadının, yönetimde, siyasette, çalışma yaşamında, eğitimde, hukukta, evrensel hak ve özgürlükler gibi tüm alanlarda erkeklerle eşit haklara ve olanaklara, sahip olduğu, her türlü toplumsal ve fiziki baskıdan uzak, özgürce yaşadığı toplumdur” dedi.

KARARLILIKLA MÜCADELE EDECEĞİZ
Kadınların özgürleşmesinde öncülük eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!” sözünü anımsatan Başkan Akıllı, şöyle devam etti: “Kadın- erkek eşitliği sağlanmadan demokratik, kalkınmış, sağlıklı ve modern bir ülke olunamaz.  Kadının özgürleşmesinin önünde engel olan baskıcı ataerkil anlayışla kararlılıkla mücadele edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi, kadını özgürleştirmek, çevre baskısından ve feodal yapı etkisinden kurtarmak, sosyolojik kökenden kaynaklanan sıkıntıları gidermek için eğitim, kültür yolunda sonuç alıcı çabalar gösterecektir. Kadınların yaşamın her alanında var olabilmeleri için önlerindeki engelleri kaldırma mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı