fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3147
  %0,01
 • EURO
  10,0033
  %0,08
 • ALTIN
  477,85
  %0,05
 • BIST
  1.420
  %0,26
Büyükşehir’de Akyurt’u kim temsil edecek?

Büyükşehir’de Akyurt’u kim temsil edecek?

31 Mart’ta yerel seçimler gerçekleştirilecek. Akyurt Halkı önümüzdeki 5 yıl ilçeyi yönetecek olan Belediye Başkanı ile Akyurt Belediye Meclis üyelerini belirleyecek. Belediye Meclisi Üyeliği seçim sonucuna göre ise Akyurt’u Büyükşehir belediye Meclisi’nde temsil edecek olan 3 isim de belirlenmiş olacak.

BAŞKANA GÖRE “KONTENJAN ADAYLARI” SEÇİLMEZ!
Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclis Üyeliği seçimleri ayrı ayrı değerlendiriliyor. Belediye Meclis üye listelerinde partilerin göstermiş olduğu kontenjan adayları, belediye meclis üyeliği seçimindeki oy oranına göre seçiliyor. Kamuoyunda ise, belediye başkanlığı seçimini kazanan partinin belediye meclisi kontenjan adaylarının seçimi kazandığı yönünde yanlış biliniyor. A Partisi veya bağımsız aday belediye başkanlığı seçimini kazanmış olsa bile, B ve C Partilerinin kontenjan adayları, Belediye Meclisi Seçim sonuçlarına göre meclis üyeliğini kazanabilir.

BÜYÜKŞEHİR ÜYELİĞİ’NE KİM SEÇİLECEK?
Akyurt’ta toplam meclis üyesi sayısının 5’te 1’i oranında üye ise Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğine seçiliyor. Akyurt Belediye Meclisi 15 kişiden oluşurken, 3 kişi ise Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Akyurt’u temsil ediyor. Belediye Meclisi Seçimlerinde oy dağılımına göre, partilerin birinci ve ikinci sıra adayları ile birinci sıra kontenjan adayı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Akyurt’u temsil edecek. A Partisi veya bağımsız aday belediye başkanlığı seçimini kazanmış olsa bile, B veya C Partisinin adayları Akyurt’u Büyükşehir Belediye Meclisi’nde temsil edebilir.

NASIL HESAPLANIYOR?
Bir seçim çevresinde kullanılan geçerli oy toplamının onda birine tekabül eden sayı, bütün partilerin ve bağımsız adayların aldıkları oy sayısından ayrı ayrı çıkarılır. Bu çıkarmadan sonra geriye oyu kalmayan siyasi partiler ve bağımsız adaylar üye tahsisinde hesaba katılmaz.
Yapılan çıkarmadan sonra geriye oyu kalan siyasi partilerin ve bağımsız adayların isimleri alt alta, kalan oyları da hizalarına yazılır. Bu sayılar önce bire, sonra ikiye, sonra üçe … şeklinde devam edilmek suretiyle o seçim çevresinin çıkaracağı asıl üye sayısına ulaşıncaya kadar bölünür. Elde edilen paylar, siyasi parti ayırımı yapılmaksızın, en büyükten en küçüğe doğru sıralanır Belediye ve il genel meclisi üye tam sayısı kadar üyelikler, bu payların sahibi olan siyasi partilere ve bağımsız adaylara, sayıların büyüklük sırasına göre tahsis olunur.
Son kalan asıl üyelikler için birbirine eşit rakamlar bulunduğu takdirde bunlar, aralarında ad çekmek suretiyle, tahsis yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı