1. Haberler
  2. Gündem
  3. “Biz hırsız değiliz” pankartı astılar. Kaçak hat çekerken yakalandılar

“Biz hırsız değiliz” pankartı astılar. Kaçak hat çekerken yakalandılar

featured
service

Mardin’in Nusaybin ilçesinde kaçak elektrik kullanımıyla mücadele kapsamında yeni yeraltı şebekesi yatırımı engelleyen ve %72 oranında kaçak elektrik kullandığı tespit edilen bir sitede, yeni döşenen şebekeden kaçak elektrik hattı çekildiği ortaya çıktı.

Kaçak hattı çeken şahıslar, denetim ekiplerinin geldiğini fark edince kullandıkları malzemeleri bırakarak kaçtı.

Kaçak Elektrik Kullanımında Suç Üstü

Dicle Elektrik, Nusaybin’de bulunan Şerif Başak-3 konut sitesinde eskiyen ve risk teşkil eden elektrik şebekesini toplanarak kaldırdı. Yerine yeni döşenen ve enerji kalitesini artırarak kaçak tüketimi de önleyecek olan yeraltı şebekesinden elektrik verilmek istendi. Ancak site sakinlerinden bazıları, yeni şebekeden kaçak elektrik kullanamayacaklarını bildikleri için bu duruma karşı çıktı. Dicle Elektrik ekiplerine hakaret ederek siteden kovan şahıslar, daha sonra aylık 100 bin kWh elektriğin %72,2’sinin kaçak olarak tüketildiğini öğrendi. Bunun yıllık 2,2 milyon TL’lik bir fatura oluşturduğunun açıklanması üzerine, site girişine “Biz hırsız değiliz” yazılı büyük bir pankart astılar.

"Biz hırsız değiliz" pankartı astılar. Kaçak hat çekerken yakalandılar 1

Yeraltı kablosunu delip bodruma kaçak hat çekmişler

Hafta sonu akşam saatlerinde Dicle Elektrik’e yapılan bir ihbar üzerine denetim ekipleri, polise de haber vererek Şerif Başak-3 sitesine intikal etti. Yapılan kontrollerde, daha yeni döşenen yeraltı elektrik şebekesine ait korumalı kabloların elektrik panosunun altı kazılarak delindiği ve buradan evlere kaçak elektrik hattı çekilmeye çalışıldığı belirlendi. Metrelerce uzunluktaki kaçak hattın, sitenin bodrumuna kadar çekildiği ancak konutlara bağlantısının henüz yapılamadığı saptandı. Ekiplerin geldiğini görünce kaçan kişilerin kullandıkları malzemeleri de olay yerinde bıraktığı belirlendi.

Suç Duyurusunda bulunuldu

Dicle Elektrik ekipleri, gerekli tespitleri yapıp tutanak altına aldıktan sonra delinerek zarar gören yeraltı kablolarını onardı ve kaçak hattı iptal etti. Yaşanan olay üzerine Dicle Elektrik avukatları harekete geçti. İlk incelemede, kaçak elektrik hattı çekilirken panonun bulunduğu alanın görünmemesi için buraya bir tır çekildiği tespit edildi. Avukatlar, kaçak elektrik hattı çekenlerin belirlenerek hak ettikleri cezayı alabilmesi için savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Dicle Elektrik ekipleri, gerekli tespitleri yapıp tutanak altına aldıktan sonra delinerek zarar gören yeraltı kablolarını onardı ve kaçak hattı iptal etti. 

“Biz hırsız değiliz” pankartı astılar. Kaçak hat çekerken yakalandılar