fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4705
  %-0,37
 • EURO
  10,2921
  %0,22
 • ALTIN
  502,04
  %0,55
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Başkent Parklarında Dönüşüm Zamanı

Başkent Parklarında Dönüşüm Zamanı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kurum peyzaj mimarlarıyla bir araya gelerek, Başkent’in gelecek yeşil alan projelerini masaya yatırdı.

“Ben sizden prestij parklarımız içindeki eksikleri tespit edip gidermenizi ve Başkentimize yeni prestij parklar ortaya çıkarmanızı istiyorum” diyen Başkan Yavaş, tek tek peyzaj mimarlarının önerilerini de dinledi.

DAHA YEŞİL BİR BAŞKENT HEDEFİ

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ile ANFA Genel Müdürlüğü’nde çalışan peyzaj mimarlarıyla Başkent’in rekreasyon alanlarının son durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Yavaş, iklime uygun bitki kullanımı konusunda kararlı olduklarını söyledi.

 Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş ve ANFA Genel Müdürü Semih Narlıoğlu da peyzaj çalışmalarına yönelik düşüncelerini paylaşırken, Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi’nin 954 mahalle ve ilçelerle birlikte toplamda 40 bölgede çalışma yürüttüğü mevcut parkları iyileştirerek, Başkent’i daha yeşil bir kent haline dönüştürmeyi hedeflediklerini vurguladı.

 BAŞKENT PARKLARINDA DÖNÜŞÜM ZAMANI

Prestij parklardan başlayarak, refüjler ve diğer alanlarda gerekli bakımların yapılmasını isteyen Başkan Yavaş, yeşil alanlarda dönüşüm startı verdiklerini şu sözlerle anlattı:

“Mahalle içleri de dahil olmak üzere önümüzdeki yılları da hedefleyerek, daha yeşil alan ve rekreasyon alanı yapacağız. Ben yeni parklarda yapılar ve imalatlar istemiyorum. Avrupa’da parkların içinde en fazla bir tane kafe,  lavabo ve çocuklar için bir oyun alanı var. Parklar daha doğal alanlardan oluşsun, insanlar çocuklarıyla birlikte bisiklete binsin, piknik yapsın istiyorum. Parklarda artık mangal olmasın. Özellikle prestij parklarımızda pis tuvaletimiz olmamalı, tuvalet ihtiyacı dikkate alınmalı. İnsan sayısına göre temel ihtiyaçları belirleyin. Örneğin Seymenler Parkı’nın tuvaleti ile ilgili çok şikayet aldım. Oraya seyyar tuvaletse seyyar tuvalet, güvenlikse güvenlik ne gerekiyorsa yapılsın. Dış ilçelerdeki parkları ilçe belediyeleri isterse onlara vereceğiz. Şikayetlerin artık olmasını istemiyorum. Çöp kutusu, ışıklandırma, temizlik gibi en temel konularda gerekli tedbirlerin alınmasını istiyorum. Bizim hatamızdan kaynaklı hiçbir şey olmasın.”

YENİ PARKLAR GELİYOR

Amaçlarının Başkentlileri belli başlı parklara yoğunlaştırmamak olduğunu ifade eden Başkan Yavaş; Çubuk, Atatürk Orman Çiftliği, Zafer Meydanı ve belirlenen birçok noktada yeni parklar yapacaklarını söyledi.

Peyzaj mimarlarından ilkbahar aylarında uygulanmak üzere yeni projeler hazırlamalarını da isteyen Başkan Yavaş, “Refüjlere dikilen ağaçların çoğu kuruyor. Ağaçlar dikilmemesi gereken yerlere dikilmiş. Biz bu ağaçları koruyabildiğimiz yere kadar korumaya ve yaşatmaya çalışacağız” dedi.

   BİTKİ EKONOMİSİ

Başkan Yavaş’ın talimatıyla refüj alanları dahil birçok alanda lavanta gibi Başkent iklimine uygun ve ekonomik bitkiler kullanacaklarını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, yeni yıldan itibaren peyzaj çalışmalarının tamamını belediye çalışanlarıyla birlikte yürüteceklerini ifade etti.

Güldaş, Başkent genelinde 8 milyon metrekare çim, 4 milyon 365 bin metrekare çalı, 141 bin 569 metrekare alanda da çiçek olmak üzere toplamda 12 milyon 775 bin metrekare yeşil alandan sorumlu olduklarının altını çizdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı