fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4705
  %-0,37
 • EURO
  10,2921
  %0,22
 • ALTIN
  502,04
  %0,55
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Başkan Ayık Türkiye’yi Temsilen Strazburg’da…

Başkan Ayık Türkiye’yi Temsilen Strazburg’da…

47 ülkenin üye olduğu Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin merkezi Strazburg’da bu yıl 37’ncisi yapılan genel kurulunun yerel meclisinde, Türkiye’den katılan belediye başkanlarından oluşan 9 kişilik asil listede Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık da yer alıyor.

Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, Türkiye Belediyeler Birliği Katip Üyeliğinin ardından TBB ile birlikte hareket edilen bu organizasyonda da Türkiye’yi temsil eden sayılı Belediye Başkanları arasına girdi.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin 37. Genel Kurul toplantılarına katılan Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, “Genel Kurul’da son dönemde Avrupa ve Türkiye’de önemli bir konu haline gelen mülteciler ve yerinden edilmiş insanların korunmasında yerel yönetimler ve özellikle belediyeler olarak Türkiye’de yapılan çalışmaları Avrupalı mevkidaşlarımızla paylaşıyoruz” dedi.

“Diyarbakır, Mardin ve Van Gerçekleri”

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının gerekçe gösterilmeden görevden alındıkları iddiası ile ilgili gerçekleri anlatmanın gerekli olduğunu belirten Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, genel kuruldaki konuşmasında “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan hakkında silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, silahlı terör örgütüne üye olma ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından devam eden soruşturma ve kovuşturmalar bulunmaktadır. Söz konusu kişilerin bölücü terör örgütünün amaç ve ideolojilerini destekler mahiyette eylem ve söylemlerde bulundukları, belediyelerin imkanlarını terör örgütünü destekleyecek şekilde yönlendirdikleri hususunda İçişleri Bakanlığına birçok ihbar, şikayet ve bilgi ulaşmıştır. Bu nedenle 3 belediye başkanı yürütülen adli ve idari soruşturma ile kovuşturmaların selameti için Anayasa’nın 127’nci maddesi ve 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırılmış ve belediye başkan vekilleri görevlendirilmiştir” ifadelerini kullandı.

AKILLI ŞEHİRLER

Akıllı şehirlerle ilgili genel kurul konuşmasını da Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık yaptı. Akıllı şehir denince akla gelen sekiz unsuru sıralayan Hilal Ayık, akıllı altyapı, akıllı güvenlik, akıllı enerji, akıllı yönetim, akıllı eğitim, akıllı sağlık hizmetleri, akıllı bina ve akıllı ulaşım konularında belediyelerin artık daha etkin olmasının öngörüldüğünü söyledi.

Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Strateji ve Eylem Planı, merkezi yönetim kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler tarafından şekillendirilen Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü akıllı şehir stratejisidir. Belediyelerin finansal gücü, akıllı şehir çözümlerinin önündeki en önemli soru işaretlerinden biridir. Belediye bütçesinden düzenli ve sürekli kaynak tahsisi ile akıllı şehir çözümlerinin geliştirilmesinin vatandaşa pozitif etkide bulunacağı fikrinin belediyelerde yayılması gerekmektedir”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı