1. Haberler
  2. Gündem
  3. “Banknotların toplam değeri ile yarım kilo kıyma alınamıyor”

“Banknotların toplam değeri ile yarım kilo kıyma alınamıyor”

featured
service

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, iktidarın kötü ekonomi politikalarından dolayı Türk Lirası’nın her geçen gün daha da değer kaybettiğini belirtti. Başevirgen, yaptığı açıklamada, tüm banknotların toplam değeri olan 385 liranın yarım kilo kıyma veya kuşbaşı et bile alamadığını vurguladı.

Başevrigen, “İktidarın kötü ekonomi politikaları her geçen gün paramızın değerini daha da yitirmesine neden oldu. Paramız, pul oldu. Öyle ki; vatandaşlarımız artık 200, 100, 50, 20, 10 ve 5 liralık banknotlarımızın toplam değeri olan 385 lirayla yarım kilo kıyma, yarım kilo kuşbaşı et bile alamıyor. Tüm banknotların toplam değeri temel gıda maddelerini bile almaya yetmezken, banknotların tek başına ise hiçbir değeri kalmadı” dedi.

Büyük Banknotlar Temel Gıda Maddelerini Karşılamıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) Haziran ayı gıda fiyatı verilerini paylaşan Başevirgen, en büyük banknot olan 200 liranın bile temel gıda maddelerine yetmediğini belirtti. Başevirgen, “TZOB verilerine göre; ortalama kilogram fiyatı 246 lira olan beyaz peyniri en büyük paramız olan 200 lira ile satın alamıyoruz. 200 liranın yetmediği bir diğer temel gıda ise siyah zeytin. Ortalama fiyatı 200 liranın üzerinde olan zeytini almak için 200 liralık en büyük banknot yetersiz kalıyor. Yine 200 liranın satın alamadığı ürünler arasında köy yumurtası da geliyor. Bir vatandaş ortalama fiyatı 300 lira olan 30’lu köy yumurtasını almak istese, cebinden en büyük banknotlar olan 200 ve 100’lük banknotları çıkartmak zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

Başevrigen, “200 liradan sonra en büyük banknot olan 100 lira, bir kiloluk tavuk bonfileyi bile tek başına alamıyor. 100 liranın alamadığı ürünler arasında sofralarımızın değişilmez gıdaları arasında yer alan nohut ve fasulye de yer alıyor. Kilogram fiyatı marketlerde 100 lirayı aşan nohut ve fasulyeyi en büyük ikinci banknotumuzla alamıyoruz. 50 liralık banknot ise artık neredeyse hiçbir temel gıda ürününü satın almaya yetmiyor. 50 liranın satın alamadığı ürünler arasında sofralarımızda sıkça tükettiğimiz; kırmızı-yeşil mercimek, yumurta, 1 litre ayçiçek yağı, limon, pirinç, yoğurt, tavuk gibi ürünler yer alıyor. 20 lira, 10 lira ve 5 lira ile ise, neredeyse hiçbir ürün satın alınamıyor” diye konuştu.

“Elinizi Artık Milletimizin Cebinden Çekin”

Başevirgen, 200 liranın tedavüle girdiği yıldan bu yana kaybettiği değeri de hatırlatarak, “200 liranın tedavüle çıktığı 1 Ocak 2009’daki değeri 130 dolarken, bugünkü değeri 6 dolara kadar geriledi. Yani 200 lira, dolar karşısında tedavüle girdiği tarihten bu yana yüzde 95,38 oranında değer kaybetti. 2009 yılında 200 lira ile 45 litre benzin alınabilirken, 2024 yılına geldiğimizde bu miktar yalnızca 4 litreye düştü. Paramızın bu denli değer kaybetmesinin, banknotlarımızın tek başına neredeyse hiçbir ürünü satın alamayacak hale gelmesinin sebebi, 22 yıllık AKP iktidarının kötü ekonomi politikalarıdır. Acı reçeteyi daima millete çıkaran, emeklinin, emekçinin sırtından geçinenler, itibarlarından tasarruf etmeyi akıllarından bile geçirmiyor. Vatandaşlarımız ise her geçen gün daha da fakirleşmeye devam ediyor. İktidara çağrımızdır elinizi artık milletimizin cebinden çekin” açıklamasını yaptı.

“Banknotların toplam değeri ile yarım kilo kıyma alınamıyor”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.