1. Haberler
  2. Gündem
  3. Erdoğan, Aliyev ve Şerif’ten Bölgesel İşbirliği İçin Güçlü Mesaj

Erdoğan, Aliyev ve Şerif’ten Bölgesel İşbirliği İçin Güçlü Mesaj

featured
service

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Şanghay İşbirliği Teşkilatı (ŞİÖ) 24. Devlet Başkanları Konseyi toplantısı vesilesiyle Astana’da bir araya geldi. Toplantı sonrasında yapılan ortak açıklamada, “Terörle mücadele başta olmak üzere sınıraşan tehditlerle mücadelede üç ülke arasındaki iş birliğinin önemi ve bu konudaki ortak kararlılık teyit edilmiştir.” denildi.

Üçlü zirvede, Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı. Görüşmelerde Gazze, Kıbrıs, Keşmir ve İslamofobi gibi önemli konular üzerinde duruldu. Liderler, daha önce Parlamento Başkanları ve Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleştirilen üçlü iş birliği sürecinin, liderler düzeyine taşınması kararını aldı.

Toplantı sonrasında yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, 3 Temmuz 2024 tarihinde Astana’da Şanghay İşbirliği Teşkilatı 24. Devlet Başkanları Konseyi vesilesiyle bir araya gelmişlerdir.

Üçlü Zirvede, Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasındaki ilişkiler ele alınmış; Gazze, Kıbrıs, Keşmir, İslamofobi gibi bölgesel ve küresel konular değerlendirilmiştir.

Zirvede, daha önce Parlamento Başkanları ve Dışişleri Bakanları düzeyinde toplantılar gerçekleştirmiş olan üçlü iş birliği sürecinin liderler düzeyine taşınması kararlaştırılmış; dost ve kardeş üç ülke arasındaki işbirliği olanaklarının geliştirilmesine yönelik güçlü irade teyit edilmiştir.

Türkiye-Azerbaycan-Pakistan arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesinin üç ülke halklarının refahına katkı yapmanın yanı sıra bölgesel ve küresel barışa ve istikrara hizmet edeceği üzerinde mutabık kalınmıştır.

İhtilafların egemenliğe ve toprak bütünlüğüne saygı ilkeleri gözetilerek ilgili ülkeler arasında diyalog yoluyla çözümlenmesine öncelik verilmesine üç ülkenin desteği vurgulanmıştır.

Terörle mücadele başta olmak üzere sınıraşan tehditlerle mücadelede üç ülke arasındaki iş birliğinin önemi ve bu konudaki ortak kararlılık keza teyit edilmiştir.

Üçlü iş birliği sürecinin müteakip toplantılarının önümüzdeki dönemde Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan’da düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.”

Erdoğan, Aliyev ve Şerif’ten Bölgesel İşbirliği İçin Güçlü Mesaj

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.