1. Haberler
  2. ANKARA
  3. BAKAP’ta 2024 Yılının İlk Hasatı Yapıldı

BAKAP’ta 2024 Yılının İlk Hasatı Yapıldı

featured
service

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent’e kazandırılan Türkiye’nin en büyük tarım kampüsü ve rekreasyon alanı olan BAKAP’ta 2024 yılının ilk hasadı yapıldı. Bu kapsamda, hasat edilen arpa ve buğday, yerli üreticilere ve küçük aile işletmelerine ücretsiz olarak dağıtılacak.

Küçük Aile İşletmelerine Ücretsiz Yem Desteği

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, kırsal kalkınmayı hızlandıran projeleriyle yerli üreticilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. BAKAP Tarım Kampüsü’nde gerçekleştirilen arpa ve buğday ekimi sonrası biçim, toplama ve balyalama işlemleri başladı. Hasadı yapılan arpa ve buğday, kaliteli ve besleyici hayvan yemi olarak küçük aile işletmelerine ücretsiz olarak dağıtılacak.

Ziraat Yüksek Mühendisi Volkan Dinçer, Büyükşehir Belediyesi olarak yerli üreticilere tohumdan gübreye kadar birçok konuda destek sağladıklarını dile getirerek şunları söyledi: “BAKAP Tarım Kampüsü’nde 2024 tarımsal üretim sezonunun ilk hasadına başladık. Kasım ayında ekimini gerçekleştirdiğimiz arpa, buğday tarlalarımızın bir kısmını önümüzdeki yılın tohumluğu olarak ayırıyoruz. Kalan kısmını da daneli yeşil biçimi yapıp belirli süre havalandırma ve çevirme işleminden sonra balyalama işlemini yapıyoruz. Çıkan kaliteli ve besleyici kaba yemlerimizi de Ankara kırsalında hayvansal üretim yapan küçük aile işletmelerine ücretsiz dağıtımını gerçekleştirerek destekliyoruz.”

Yerel Ekonomiye Büyük Katkı

BAKAP, Türkiye’nin en büyük tarım kampüsü ve rekreasyon alanı olma özelliği taşıyor. 2024 yılının ilk hasadı olan arpa ve buğday, yerel üreticilere ve küçük aile işletmelerine dağıtılarak kırsal ekonomiyi canlandırmayı hedefliyor. Bu destekler sayesinde, yerli üreticilerin üretim maliyetleri düşürülerek, hayvansal üretim yapan küçük aile işletmelerinin kaliteli ve besleyici yem ihtiyaçları karşılanıyor.

BAKAP’ta 2024 Yılının İlk Hasatı Yapıldı