BEH_7465

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Küçükbaş Hayvan Yıkama Makinesi Desteği

service

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı destekleyen projelerine bir yenisini daha ekledi. Küçükbaş hayvan yetiştiricilerine yönelik ilaçlı, basınçlı ve püskürtmeli yıkama yapabilen “Küçükbaş Hayvan Yıkama Makinesi” desteği başlattı.

Makine İşletmelere Kuruluyor

Muhtarlık Bilgi Sistemi üzerinden ya da muhtarların yazılı talebiyle Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, yetiştiricilerin işletmelerine giderek makine kurulumunu gerçekleştiriyor. Kurulum sonrası, hayvanların üzerinde bulunan parazit ve kirlilikler basınçlı su ile temizleniyor. Ağılların giriş veya çıkış kapısına kurulan makineden hayvanların geçişi sırasında ilaçlı suyun uygun basınçla püskürtülmesiyle parazitlerin uzaklaştırılması sağlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Küçükbaş Hayvan Yıkama Makinesi Desteği 1

Toplam 2 Bin 511 Hayvan Yıkandı

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri; Gölbaşı ilçesi Hacılar Mahallesi’nde 450, Kalecik ilçesi Hacıköy Mahallesi’nde 925 ve Haymana ilçesi Yurtbeyli Mahallesi’nde 586 hayvanın yıkama işlemini gerçekleştirdi. Son olarak Haymana ilçesinde Yaprakbayırı Mahallesi’nde 550 küçükbaş hayvan yıkanırken, toplamda 2 bin 511 küçükbaş hayvan yıkandı.

Yetiştiricilerden Büyükşehire Teşekkür

Haymana ilçesi Yaprakbayırı Mahallesi’nde hayvan yetiştiriciliği yapan muhtar ve vatandaşlar, uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Yaprakbayırı Mahalle Muhtarı Muzaffer Aydoğan, “Ağıllarda pire ve kene olduğu için hayvanların yıkanması gerekiyor. Yaz aylarında daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Hayvanlarımız yıkandı ve sonuç çok iyi. Eskiden adam topluyorduk, leğenler kuruyorduk, zor oluyordu. Makineyle daha kolay yıkıyoruz. Hem su hem zaman tasarrufu sağlıyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Küçükbaş Hayvan Yıkama Makinesi Desteği 2

Bekir Ergül ise, “Hayvanları daha önce elle yıkıyorduk ve çok zor oluyordu. Sistem çok güzel. İlaçlı su ile yıkıyor. Koyunun kulakları yara oluyor, uyuz oluyor, kene var üzerlerinde ama şimdi makineyle yıkanınca hiçbir şey kalmaz. Biz muhtara söyledik, muhtarda Büyükşehir Belediyesinden talep etti. Hayvanlarımızı yıkadık, teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Nofer Sütçü de, “Elle yıkıyorduk önceden. İki, üç kişi gerekiyor yıkarken. Yarısını yıkayabiliyorduk, yarısını yıkayamıyorduk. Dengeli yıkama yapamıyorduk. Makineyle yıkamak daha iktisatlı oluyor,” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Küçükbaş Hayvan Yıkama Makinesi Desteği