fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5345
  %0,31
 • EURO
  8,9835
  %-0,36
 • ALTIN
  411,42
  %0,37
 • BIST
  1.542
  %0,26
Ayantaş’tan Basına Müdahale

Ayantaş’tan Basına Müdahale

22 Ekim 2015 Perşembe Günü Eğitim-Bir-Sen tarafından düzenlenen toplantının görüntülerini alan gazetemiz muhabiri ve yazarı Onur Kök’e Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş “çık dışarı” diyerek tepki gösterdi.

Eğitim-Bir-Sen Sendikası tarafından Akyurt Belediyesi Ankara Evi’nde AKP Milletvekili ve adayı Ahmet Gündoğdu’nun da katılımıyla düzenlenen toplantı hakkında İlçe Seçim Kurulu seçim yasakları doğrultusunda ‘yasaklanması’ kararı aldı. İlk önce nikah salonu’nda yapılan toplantı, Ankara Evi’nin üst katında yer alan toplantı salonunda devam etti.“BENİM MEKANIM, ÇIK DIŞARI”

İlçe Seçim Kurulu’nun kararını uygulamak üzere toplantı yerine gelen emniyet görevlileri “ilçe seçim kurulunun kararı” olduğunu belirterek toplantının sonlandırılmasını istedi. Bu sırada olayın görüntülerini alan gazetemiz yazarı ve muhabiri Onur Kök’e Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş “Yeter artık Onur, aşağıda çektin burada çekiyorsun, burası benim mekanım, çık dışarı” ifadelerini kullandı.

“YÜRÜÜ…”

Yaşanan Olayı Kök, şu şekilde anlattı: “Emniyet görevlilerinin ilçe seçim kurulu kararını bildirmesi ile beraber bende görüntü almaya ve fotoğraf çekmeye başladım. Emniyet görevlileri ile görüşmelerinin ardından Ayantaş, ‘Yeter artık Onur, aşağıda çektin burada çekiyorsun, burası benim mekanım, çık dışarı” diye konuştu, bende dışarı çıkmayacağımı belirterek ‘Size mi soracağım, burası sizin mekanınız değil’ şeklinde cevap verdim. Ardından ‘Bizim mekanımız, burada arkadaşlarımla, dostlarımla çay içiyorum, bunu çekemezsin dedi. Bende gazetecilik görevimi yerine getirdiğimi görüntü alabileceğimi dile getirdim. Sürekli dışarı çıkmam yönünde uyarıda bulundu. Daha sonra yetkisi olmadığı halde emniyet görevlilerinden ‘alın bunu dışarı’ diyerek dışarı çıkartılmamı istedi. Yine çıkmayacağımı söyledim, emniyet görevlilerinin ricasıyla salonun dışına çıktım. Arkamdan “Yürüü’ diyerek bağırdı.”

“BASIN ÖZGÜRDÜR, SANSÜR EDİLEMEZ”

Konu ile ilgili olarak görüşlerini dile getiren Kök, “Basın ve yayın organının yayınını engelleme suçu ile haberleşme özgürlüğünün yanı sıra basın özgürlüğü düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü, Anayasamız tarafından korunmaktadır. Anayasanın 28. maddesine göre “Basın hürdür ve sansür edilemez.”  Anayasanın 26. maddesinde düzenlenen düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü ise resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. TCK m.124/3’de basın ve yayın organının yayınını engelleme suç olarak düzenlenerek basın özgürlüğü ve kişilerin haber alma ve verme hakkı korunmuştur. Bu anlamda kamu görevini yerine getirmeye çalıştığım halde Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş’ın tepkisini basın faaliyetlerini engelleme girişimi olarak değerlendiriyorum. Aynı zamanda yetkisi olmadığı halde kolluk kuvvetlerinden de dışarı çıkartılmamı istemesinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Gazetemiz ‘Basın Meslek İlkeleri’nden ödün vermemiş, ve vermeyecektir, yıldırma ve sindirmeye yönelik girişimlerini kınıyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı