1. Haberler
  2. Yerel
  3. Antalya’da İçme Suyu Krizi: ASAT, Bahçe Sulayan Abonelerin Peşinde

Antalya’da İçme Suyu Krizi: ASAT, Bahçe Sulayan Abonelerin Peşinde

featured
service

Antalya’da kış aylarında yeterli yağış olmaması nedeniyle kırsal bölgelerde yaşanan su kıtlığı, yaz aylarında iyice hissedilir hale geldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, özellikle yaylalarda yaşanan içme suyu sıkıntısını gidermek için harekete geçti. ASAT ekipleri, içme suyu ile bahçe sulayanlara göz açtırmıyor ve bu tür durumlarla karşılaştıklarında tutanak tutarak abonelikleri iptal ediyor.

Antalyalılara 7 gün 24 saat kesintisiz içme suyu sağlamak amacıyla çalışan ASAT Genel Müdürlüğü, yaz başından bu yana yaylalardaki su sıkıntısını çözmek için denetimlerini artırdı. Abone İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Sayaç ve Saha İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri, su sıkıntısı yaşanan bölgelerde su kayıplarını azaltmak için yoğun çaba harcıyor. Kırsal mahalleler ve yaylalarda kontrollerini sıklaştıran ASAT ekipleri, sayaç okumaları sırasında geçici insani tüketim amaçlı abonelikleri olan vatandaşların bu suyu bahçe sulamada kullandığını tespit ediyor. Böyle durumlarla karşılaştıklarında, ekipler tutanak tutarak içme suyu ile bahçe sulayan vatandaşların aboneliklerini iptal ediyor.

Antalya'da İçme Suyu Krizi: ASAT, Bahçe Sulayan Abonelerin Peşinde 1

ASAT Kontrolörleri Sahada

Çalışmalar hakkında bilgi veren ASAT Genel Müdürlüğü Abone İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Sayaç ve Saha İşleri Şube Müdürü Emre Akdemir, “Kış aylarında yeterli yağmur ve kar yağışı olmadığı için kuraklıkla mücadele içerisindeyiz. Su Şebeke Daire Başkanlığı ile koordineli çalışmaktayız. Su sıkıntısı yaşayan bölgeler tarafımıza iletilmekte, biz de ekiplerimizin planlamasını yaparak o bölgelere intikal etmekteyiz. Bu bölgelerde tarama yapmaktayız. Tarama neticesinde sulama yapılan yerlerin kontrolleri yapılmakta. İçme suyu aboneliği ile bahçe sulayanlara tutanak tutulmakta. Bu tutanaklar sonucunda da abone iptallerine başlamış bulunmaktayız. Bu sayede su sorunu azaltılmaya devam edilmektedir” dedi.

Antalya'da İçme Suyu Krizi: ASAT, Bahçe Sulayan Abonelerin Peşinde 2

Abonelikler İptal Edilecek

“Bizim asli görevimiz suyu 24 saat kesintisiz vermektir” diyen Akdemir, vatandaşların geçmişten gelen alışkanlıklarına devam ederek bahçelerini içme suyu ile sulamaya devam ettiğini belirtti. Akdemir, “Suyu evsel ihtiyaçlarını, yaşamsal ihtiyaçlarını gidermek için vermekteyiz ama abone sahipleri sulama yaparak susuzluk sorunu arttırmaktadır. Abone sahipleri ve vatandaşlardan ricamız, vermiş olduğumuz geçici insani tüketim amaçlı abonelikler ile sulama yapılmaması. Böyle bir işlem tespit edildiği takdirde tutanakla işlem yapacağız ve işlem sonucunda da aboneliklerini iptal edeceğiz” uyarısında bulundu.

Antalya’da İçme Suyu Krizi: ASAT, Bahçe Sulayan Abonelerin Peşinde

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.