Ankara’da Çocuklar İçin Yeni Bir Dönem: ACAR Projesi Başladı

featured
service

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Çocuklar için Hesap Verebilirlik, Haklar İçin Savunuculuk (ACAR) Projesi”nin açılışını gerçekleştirdi. Programda, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Doç. Dr. Serkan Yorgancılar, şehirde uygulanacak olan Çocuk Politika Belgesi’ni tanıttı.

YORGANCILAR: “AMACIMIZ ÇOCUK POLİTİKA BELGESİ OLUŞTURMAK”

UNICEF tarafından düzenlenen programın; “Belediye- STK İş Birliği: Çocuk Odaklı Bütçeleme ve Strateji Geliştirme” isimli oturumuna konuşmacı olarak katılan Yorgancılar şunları söyledi:

“Bu çalışmaları yapan UNICEF yetkililerine teşekkür ediyorum. Çok güzel ve kaliteli bir çalışmamız olduğunu düşünüyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesinde bizim 4 şube müdürlüğümüz var. 18 tane çocuk etkinlik merkezimiz, 20 tane de UNICEF ile birlikte yürüttüğümüz sınıf var. Yaklaşık 3 bin çocuğa burada düzenli eğitim veriyoruz. Yıl sonuna kadar 3 tane daha çocuk etkinlik merkezi açacağız. Bununla birlikte 7 tane çocuk kulübü, 2023 yılında da yaklaşık 10 bin çocuğumuza hizmet verdik. ABB Çocuk Meclisi’miz bizim açımızdan çok önemli bugünkü sunumumuzun ana eksenini orası oluşturuyor. 7 Haziran 2023 tarihinde iç paydaşların katılımlarıyla, 8 Haziran 2023’te de dış paydaşların katılımlarıyla bir de ABB Çocuk Meclisi üyelerinin katılımıyla çalıştaylar düzenledik ve yol haritamızı belirledik. Burada amacımız çocuk politika belgesi oluşturmak, çocuk dostu olmak ve çocuk dostu şehir ünvanını kazanmak. Ana 5 hedefimiz var; her çocuğun güven içerisinde yaşayabildiği, her çocuğun kendini değerli hissettiği, her çocuğun neşe içerisinde eğlenebildiği, her çocuğun sesinin duyulduğu ve karar vermede katkısının olduğu şehirler hedeflenmektedir. UNICEF’le ve diğer ulusal ve uluslararası paydaşlarla, STK’lerle çocuk özelinde çalışmalar yapmaya açığız.”

Ankara’da Çocuklar İçin Yeni Bir Dönem: ACAR Projesi Başladı