fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,3291
  %0,45
 • EURO
  8,8162
  %0,29
 • ALTIN
  407,50
  %0,76
 • BIST
  1.532
  %0,27
Akyurt’un İmarı Meclis Gündeminde

Akyurt’un İmarı Meclis Gündeminde

İstanbul Milletvekili Umut Oran Akyurt’ta yürütülen soruşturma ile ilgili olarak Adalet Bakanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı ve İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ne soru önergesi verdi.

SÜRÜMCEMEDE Mİ BIRAKILIYOR?CHP’li Milletvekil Umut Oran’ın TBMM’ne sunduğu soru önergesinde “Ankara İli Akyurt İlçesindeki arazi imar ve ihale yolsuzluğuyla ilgili olarak Akyurt Cumhuriyet Başsavcılığınca 2008 yılından bu yana sürdürülen soruşturma neden 6 yıldır tamamlanamamıştır. Dosyanın zamanaşımı süresi ne zaman dolacaktır? Bu dosya oluşturulduğu tarihten bu yana hangi cumhuriyet savcılarınca incelendi?” dedi.

CHP’li Umut Oran’ın Adalat Bakanı, İçişleri Bakanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ne verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“-Ankara İli Akyurt İlçesindeki arazi imar ve ihale yolsuzluğuyla ilgili olarak Akyurt Cumhuriyet Başsavcılığınca 2008 yılından bu yana sürdürülen soruşturma neden 6 yıldır tamamlanamamıştır. Dosyanın zamanaşımı süresi ne zaman dolacaktır? Bu dosya oluşturulduğu tarihten bu yana hangi cumhuriyet savcılarınca incelendi?

-Söz konusu soruşturmada sürekli bilirkişi değiştiği, halen 3. bilirkişinin dosyayı incelediği, soruşturmanın bilerek sürümcemede bırakıldığı iddiası doğru mudur

-Söz konusu soruşturma dosyasında gizlilik kararı neden ve kim tarafından alındı?

-Akyurt Sanayi 1 ve 2. Etap İmar Planlarında, Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) adı altında belediyenin imar geçirilen yerdeki arazinin %40’ını aldığı ve bunu orada hiç arsası olmayan kişilere satılmış gibi göstererek, sadece 2 parselde dahi 50 milyon TL’ye varan arazi yolsuzluğunun yaşandığı doğru mudur?

-Esenboğa Havalimanına çok yakın bölgede, anayola yakın bir bölgede bulunan 1599 ada 3 sayılı parselin (15.800 metrekarelik) bu şekilde bir kişi adına tapusunun çıkartıldığı doğru mudur? Birkaç ay sonra parselasyonun yeniden düzenlendiği ve bu arazinin değer artışına yol açacak biçimde konumunun daha da iyileştirilerek 1836 ada 1 nolu parsel olarak Akyurt Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde kaydedildiği doğru mudur? Bu parsel kimin üzerine kayıtlıdır. Bu arsanın metrekaresinin 1000-1500 dolar arasında olduğu ve alt sınırdan dahi toplamda 16 milyon dolar ettiği doğru mudur?

-Benzeri biçimde yine ASELSAN yakınlarındaki bir 28 bin 373 metrekarelik bir arsanın da 1828 ada 5 nolu parsel olarak belediye yönetimine yakın yandaşlardan birisinin üzerine tapusunun çıkarıldığı doğru mudur? Bu parsel kimin üzerine kayıtlıdır. Bu parselin 400 TL/m2 birim fiyat üzerinden 14 milyon 186 bin TL ettiği bilgisi doğru mudur?

-Üç dönemdir AKP’li Belediye Başkanı tarafından yönetilen Akyurt Belediyesi’nde bu konuyla ilgili olarak soruşturma geçiren, incelenen, ceza alan personel var mıdır? Varsa bunlar kimlerdir hangi cezaları almışlardır?

-Ankara 3. İdare Mahkemesi’nin mutlak tarım arazisi bulunduğu gerekçesiyle aldığı iptal kararından sonra Akyurt Sanayi İmar Planı bugün itibariyle hangi aşamadadır? Planlar, yasal askı sürelerinin sonunda ilçe-büyükşehir belediye meclislerince kabul edilerek yürürlüğe girdi mi, yapılan itirazlar var mı, itirazlar hakkında hangi işlemler yapıldı?”
CHP Milletvekili Umut Oran tarafından 26 Kasım 2014 tarihinde verilen soru önergesi henüz yanıtlanmadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı