fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,3762
  %0,22
 • EURO
  8,9015
  %-0,01
 • ALTIN
  408,68
  %-0,35
 • BIST
  1.550
  %1,38
Akyurt’ta “Nodüler Ekzantemi” Hastalığıyla Mücadele

Akyurt’ta “Nodüler Ekzantemi” Hastalığıyla Mücadele

Türkiye’de hızlı bir yayılım gösteren nodüler ekzantemi hastalığı Akyurt’ta da görüldü.

 Ülkemizde şimdiye dek görülmeyen ve güneydoğu bölgemizde ortaya çıkan hastalığa basın ‘Afrika Hastalığı’ adını vermişti.  Nodüler Ekzantem hastalığı, Neethling olarak da bilinen virüsun neden olduğu sığırların akut viral bir enfeksiyonu olarak tanımlanıyor. Sütün birdenbire azalması, şiddetli düşkünlük hali, gebelerde yavru atma, hızla zayıflama, topallık ile kendini gösteren hastalık Akyurt Kalaba Mahallesi’nde görüldü.Kalaba Mahallesinde Sığırların Nodüler Ekzantemi hastalığının ortaya çıkmasının ardından hastalığın bulunduğu mahalle, ve Cücük, Kızık, Yeşiltepe, Beyazıt, Atatürk Mahalleleri koruma altına alındı. Şeyhler, Timurhan ve Çam Mahalleleri ise sürekli olarak gözetim altında tutulacak.

Hastalığın ilçede daha fazla yayılmaması için alınan tedbire göre hastalığa duyarlı hayvanların hareketlerinin yasaklanması kararlaştırıldı.

ÖNEMLER ARTIRILDI

Yayılma oranı yüksek olmasına rağmen ölü oranı yaklaşık % 5 olan ve tedavisi bulunmayan hastalığın görüldüğü işletmelerde yayılmasına vasıta olabilecek gübre, atık v.s. imha edilmeli ve periyodik aralıklarla dezenfeksiyon yapılması kararı alındı.

Alınan önlemler ve tedbirler arasında hastalığın görüldüğü işletmelerde giriş çıkışlar kontrol altına alınması, karantina, temizlik, dezenfeksiyon, hastalıktan ölen hayvanların imhası, sineklerle mücadele ve aşılama yer alıyor.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen aşılama işlemlerinin yanısıra ilçede Akyurt Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından sinekle mücadele için ilaçlama çalışmaları yürütülecek.

Halk arasında çiçek hastalığı olarak bilinen hastalık deri üzerinde şişlik belirtileri ile kendisini gösteriyor. Aynı şişlikler iç organlarda da oluşuyor, hastalık ağız ve burundan gelen akıntılarla veya süt ile temas ile bulaşabilse de  kan emici sineklerle bulaşması en önemli yayılma yolu olarak belirtiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı