DOLAR 8,69800.65%
EURO 10,39840.83%
ALTIN 499,441,07
BITCOIN 2978411,29%
Ankara
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Akyurt SGK Müdürü Yaşar Irmak açıkladı: Yapılandırılmış prim ödemesinde son gün 31 Mart
  • Ufuk Gazetesi
  • ANKARA
  • Akyurt
  • Akyurt SGK Müdürü Yaşar Irmak açıkladı: Yapılandırılmış prim ödemesinde son gün 31 Mart

Akyurt SGK Müdürü Yaşar Irmak açıkladı: Yapılandırılmış prim ödemesinde son gün 31 Mart

ABONE OL
Mart 30, 2021 12:47
Akyurt SGK Müdürü Yaşar Irmak açıkladı: Yapılandırılmış prim ödemesinde son gün 31 Mart
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akyurt Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Yaşar Irmak, sosyal güvenlik prim borçlarının 7256 sayılı yasa kapsamında yeniden yapılandırıldığını, kanun hükümlerinden yararlanan işveren ve sigortalıların yapılandırılan tutarın ilk taksitinin, peşin ödeme tercih edilmiş ise tamamının 31 Mart Çarşamba gününe kadar ödenmesi gerektiğini söyledi.

Sigortalılara büyük avantajlar getiren yapılandırmanın devam edebilmesi için 31 Mart Çarşamba gününe kadar ödeme yapılması gerektiğini belirten Irmak, peşin ödemelerde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90, iki taksitte ödemede ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’sinin silineceğini sözlerine ekledi.

Bağkur sigortalılarının da yapılandırma kapsamında olduğuna değinen Irmak, “Bağ-Kur borcu olanların, ilk taksitlerini ödedikten sonra cari aylarda 60 günden fazla prim borçlarının olmaması halinde, GSS borcu olanların ise son 1 yıl içinde 30 gün prim ödeme gün sayısına sahip olması halinde hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek ve hastaneye gittiklerinde provizyon alabileceklerdir” ifadelerini kullandı.

Yapılandırmanın devam edebilmesi için taksitlerden ilk ikisinin süresinde ödenmesi gerektiğini vurgulayan Irmak, ilk iki taksit süresinde ve tam olarak ödenmekle birlikte, bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırmanın bozulacağına dikkat çekti.

YAPILANDIRMA KAPSAMI VE TÜM DETAYLAR
2020/Ağustos ayı ve öncesi dönemlere ait, kesinleşmiş;
*Sigorta primleri,
*Genel Sağlık Sigortası primleri,
*İşsizlik sigortası primleri,
*01.02.2021’den önce kesinleşen idari para cezaları,
*İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları,
*Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,
*Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar,
*İsteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri,
*6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar,
*Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri,
*5510/Ek-5, Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler,
yapılandırma kapsamındadır.

Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90, iki taksitte ödemede ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’si silinecektir.

*Prim aslının tamamının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin %10’nun, en son 31 Mart 2021 tarihine kadar veya geç ödeme zammıyla birlikte 30 Nisan 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının %90’ı silinecektir.

*İlk taksitin süresinde ve tam ödenmesi şartıyla prim aslının tamamının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin %50’sinin 30 Nisan 2021 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde, Yİ-ÜFE tutarının %50’si silinecektir.

BAĞ-KUR SİGORTALILARI YÖNÜNDEN
Bağ-Kur borcu olanların, ilk taksitlerini ödedikten sonra cari aylarda 60 günden fazla prim borçlarının olmaması halinde, GSS borcu olanların ise son 1 yıl içinde 30 gün prim ödeme gün sayısına sahip olması halinde hem kendileri hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek ve hastaneye gittiklerinde provizyon alabilecekler.
Yapılandırma imkânından faydalanamayan borçlu sigortalılar ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler 23.1.2021 tarihli ve 31373 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 22.1.2021 tarihli ve 3432 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı gereğince Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile Devlet üniversite hastanelerinde sağlık hizmetlerinden ücret ödemeden faydalandırılmaları devam edecektir.

*Yapılandırma taksitlerinden ilk iki taksitin süresinde ödenmemesi,

*İlk iki taksit süresinde ve tam olarak ödenmekle birlikte, bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma bozulacaktır.

Sigorta primi, idari para cezası, işsizlik sigorta primi gibi borçların peşin veya ilk taksit ödemelerinin 31 Mart 2021 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

Bu sebeple vatandaşlarımızın yasada belirlenen haklardan yararlanabilmeleri için taksit ödeme süresini geçirmeden taksitlerini veya peşin ödemelerini 31 MART gününe kadar yapmaları gerekmektedir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.