1. Haberler
  2. Eğitim
  3. 9. Bilim ve Fikir Festivali’nde liseli gençler projeleriyle yarıştı

9. Bilim ve Fikir Festivali’nde liseli gençler projeleriyle yarıştı

featured
service

Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı ve Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Semih Durmuş’un da katıldığı “Senin Fikrin Senin İcadın” mottosu ile 9’uncu kez düzenlenen festivalde ödüller sahiplerini buldu.

Bayram havasında geçen festivalde güzel fikirler kutlanıyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazife Göngör, bayram havasında geçen festivalde güzel fikirlerin kutlandığını kaydederek, gençlerin pırıl pırıl beyinlerinden çıkan yaratıcılıklarının değerlendirildiğini söyledi.

“Bu dünya, bu insanlık eğer kurtulacaksa daha güzel günlere doğru yol alacaksa gençler sizin gözlerinizdeki ışıltı, sizin beyinlerinizdeki aydınlıkla mümkün olacak.” diyen Prof. Dr. Nazife Göngör, “Eğer bu dünyada günün birinde çocuklar katledilmeyecekse, günün birinde insan insanın kanını akıtmayacaksa, günün birinde sevgiyle, saygıyla insana değerle dolu bir dünyada yaşama imkânı bulunabilecekse işte bu sizin o yüzlerinizdeki parıltıyla mümkün olacak. Dolayısıyla üretin, bilime dokunun, bilimle haşır neşir olun, düşünün, çalışın ve üretin.” dedi.

“Sizler bilimle kaynaşarak çalışmaya devam ettikçe bu dünya değişecek. Gazze’de çocuklar ölmeyecek.”

Üsküdar Üniversitesinin bir üretim alanı, bilim şenliklerinin yapıldığı bir yer olduğunu da dile getiren Prof. Dr. Nazife Göngör, “Üsküdar Üniversitesi çalışan, bilimle ilgilenen kalbi bilim heyecanıyla atan bütün gençlerimizi bekliyor. Bütün gençlerimizle birlikte o pırıl pırıl beyinlerle birlikte bu insanlık yolculuğumuzda hep birlikte güzel şeyler yapalım istiyoruz.” diye konuştu.

Üniversite olarak yapılan çalışmalarla insanlığa güzel dokunuşlarda bulunmak istediklerini de dile getiren Prof. Dr. Nazife Göngör, “Sizler bilimle kaynaşarak çalışmaya devam ettikçe bu dünya değişecek. Gazze’de çocuklar ölmeyecek. Gazze’deki çocukların da yüzü gülecek. Onlar da mutlu olacaklar. Dünyaya doğan her canlının ve her insanın yaşama hakkı var.” şeklinde sözlerini tamamladı.

“Tarihi yazmak çok önemli. Ama ondan ders çıkarmak daha önemli”

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, İstanbul’un fethinin üzerinden 571 yıl geçtiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“İstanbul’un fethinin bize vermiş olduğu çok derin mesajlar var. Tarihi yazmak çok önemli. Ama ondan ders çıkarmak daha önemli. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiği zaman bütün inançlara, bütün düşüncelere bütün ırklara bir adalet, bir merhamet ile garanti verdi. Bugün dünyada insan hakları sözleşmesi, Cenevre sözleşmesi, AB insan hakları kavramları çok şaşalı ve süslü cümlelerle kamuoyuna lanse ediliyor. Ama kimin için? Güçlüler için. Biz herkesin hakkına, hukukuna riayet eden inançlı, imanlı, ihlaslı, bilim ve teknolojiyle dost, meraklı, ilgili bir gençlik yetiştirmek istiyoruz. Biz inanıyoruz ki insanların en faydalısı insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.”

Bilgiden yeni bir bilgi üretmeyi öğrenmenin yolları…

Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, her 3 ayda bir İstanbul’daki bütün eğitim fakültelerinin dekanlarıyla istişare toplantıları gerçekleştirdikleri ifade ederek, akademik dünyayla pratik uygulamayı bir arada bulundurmayı, hocaların fikirlerini almayı önemsediklerini kaydetti.

Bilginin ulaşılabilirliğinin bir parmağın ucunda olduğunu belirten Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, bilgiden yeni bir bilgi üretmeyi öğrenmenin yollarını öğretmenin eğitimcilerin en önemli görevi olduğunu da söyledi.

Öğretmenliğin, talebeliğin hiç bitmediği mesleğin adı olduğunu kaydeden Yentür, öğretmenlerin hem öğreten hem öğrenen olduğunu dile getirdi.

Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, 2024-2025 eğitim ve öğretim yılına daha güçlü şekilde hazırlanacaklarını ifade ederek, 2 Haziran’da İstanbul’da Lise Giriş Sınavına katılacak 193 bin öğrenciye ve 8-9 Haziran tarihlerinde YKS’ye girecek öğrencilere de başarılar diledi.

9. Bilim ve Fikir Festivali’nde liseli gençler projeleriyle yarıştı