fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5345
  %0,31
 • EURO
  8,9835
  %-0,36
 • ALTIN
  411,42
  %0,37
 • BIST
  1.542
  %0,26
15 milyon liralık yatırım

15 milyon liralık yatırım

Akyurt Belediyesi tarafından biyogaz tesisi kurulumu için yapılan çalışmalar hızlandırıldı. Yaklaşık maliyeti 4,8 milyon euro (14 milyon 400 bin TL) olan proje için komisyon kurularak araştırma ve inceleme gezisi düzenlenecek.

AKYURT Belediyesi tarafından kurulması planlanan “Biyogaz Tesisi’ için fizibilite çalışmaları tamamlandı.

Fizibilite raporunda “İlçemizdeki büyükbaş hayvan varlığı 17 bin baş olup bu hayvanlardan yıllık yaklaşık 120 bin ton katı ve sıvı taze gübre elde edilecektir. 120 bin ton taze gübreden ise yıllık yaklaşık 9 milyon metreküp biyogaz elde edilebilir. Biyogaz potansiyeline göre 2437 KW kurulu güce sahip bir biyogaz tesisi kurulabilir.” ifadelerine yer verildi.

Raporda proje maliyetinin yaklaşık 4 milyon 800 bin Euro (14 milyon 400 bin TL) olduğu belirtilirken, amorti süresinin 3 yıldan daha kısa ve fizibil olduğu bilgileri yer aldı.

Proje hakkında daha fazla fikir sahibi olunması amacıyla ise bir komisyon kurulması kararı alındı. Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve ilçede besicilik yapan beş vatandaşın yer alacağı komisyon belirlenecek olan bir biyogaz tesisinde incelemelerde bulunarak rapor sunacak.

Komisyon raporunun ardından belediye meclisinde alınacak karar üzerine proje çalışmalarına başlanması bekleniyor.
“İLÇEYE GELİR SAĞLAYACAK”

Belediyeye gelir sağlaması planlanan proje gerçekleşirse modern tekniklerle kurulacak olan ‘biogaz reaktörlü gübre kurutma tesisi’nde üretilen gübreler ilçenin peyzaj işlerinde kullanılacak, ayrıca satılarak belediyeye ek gelir sağlanmış olacak.

Akyurt Belediye’nden yapılan açıklamada bir ton yaş gübreden yaklaşık olarak 33 metreküp biogaz elde edilidiği, bir dekar çim tesisi için ise 25 metreküp kuru gübrenin gerekli olduğu ifade edildi. Kuru gübrenin 90 TL olduğunun belirtiliği açıklamada projenin belediyeye ciddi gelir sağlayacağı dile getirildi.

Projenin gerçekleşmesi halinde gelişi güzel şekilde kurutulmaya çalışılan hayvansal atıkların çevreye ve vatandaşlara verdiği zararlar da ortadan kalkmış olacak.

Akyurt’ta 17 bin büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılırken, Çubuk ve Kalecik’te 70 bin büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılıyor, projenin sadece Akyurt’a değil, bölgeye hitap etmesi planlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı