Yurtta bugün hava nasıl olacak? Doğu’da sağanak ve kar yağışı etkili

featured
service

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 10 Aralık Pazar gününe ilişkin hava durumunu yayımladı. Doğu ve Güneydoğu’da birçok ilde sağanak ve kar yağışı etkili olması beklenirken Erzincan ve Tunceli için sarı kod uyarısı yapıldı.

ANKARA (İGFA) – Meteoroloji’den alınan bilgiye göre, Türkiye genelinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz’in doğusu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi, ilk saatlerde Zonguldak, Bartın, Sinop, Samsun ve Ordu çevreleri, öğle saatlerinden sonra Güney ve Kıyı Ege ile Batı Akdeniz’in yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Gece saatlerinde Muğla ili ile Antalya’nın batı kıyılarında yer yer kuvvetli olması beklenen yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinin yüksekleri ile gece saatlerinde Batı Akdeniz’in Toroslar mevkiinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Yurtta bugün hava nasıl olacak? Doğu'da sağanak ve kar yağışı etkili 1

Hava sıcaklığının yurdun batı kesimlerinde mevsim normalleri civarında, doğusunda normallerinin 3-5 derece üzerinde seyretmesi beklenirken, rüzgarın genellikle güney ve doğu, Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

Yurtta bugün hava nasıl olacak? Doğu'da sağanak ve kar yağışı etkili 2

KUVVETLİ YAĞIŞ VE RÜZGAR UYARISI

Bu arada yağışların gece saatlerinde Muğla ili ile Antalya’nın batı kıyılarında yer yer kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek su baskını, ulaşımda aksamalar, vb olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istenirken, rüzgarın da Batı Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Yurtta bugün hava nasıl olacak? Doğu'da sağanak ve kar yağışı etkili 3

Yurtta bugün hava nasıl olacak? Doğu’da sağanak ve kar yağışı etkili