fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,2921
  %-0,26
 • EURO
  10,0076
  %0,12
 • ALTIN
  483,95
  %1,33
 • BIST
  1.428
  %0,54
“Yerel yönetimler derelere sahip çıkmalı”

“Yerel yönetimler derelere sahip çıkmalı”

Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan; “Ankara’da birçok derenin geçmişte yok olduğunu belirten Ceylan, artık yerel yönetimler Ankara Derelerine sahip çıkmalıdır” dedi.

GEÇMİŞTE BİRÇOK DERE YOK OLDU
Ankara’nın çevre düzenlemesinde büyük eksiklikler olduğunu belirten Ceylan “Ankara’da birçok dere geçmişte yok oldu. Artık yerel yönetimler Ankara Derelerine sahip çıkmalıdır” dedi.

Ankara derelerinin üzerindeki yollar ve beton binalar ile şehrin ekosisteminin bozulduğuna ve iklimin değiştiğine değinen Ceylan,”Ankara derelerinin vadilerindeki bağlar, bahçeler, meyve ağaçları, binbir çeşit endemik bitki ve canlı türü yok olmuş, insanların mesire alanları ortadan kalkmış ve buralarda yaşanan hatıralarda unutulmuştur ”dedi.

KEÇİÖREN BELEDİYESİNİ KUTLUYORUM

Keçiören Belediyesini Çubuk Çayı üzerindeki Gümüş Dere Ihlamur Vadisi projesinden dolayı kutladığını söyleyen Ceylan; Ankara’da artık Kavaklıdere, Bülbülderesi, Kirazlı Dere, İncesu Deresi, Dikmen Deresi, Bentderesi, Cevizlidere, Bayındır Deresi, Kutludüğün Deresi, Çayyolu Deresi, Macun Deresi, Kepir Deresi, İğdeli Dere, Ergazi Deresi, Söğütlü Dere ve Büyükesat Deresi’nin üzerinden yollar geçtiğini söyledi.

Ceylan ; Bu derelerin üzerindeki Toygar,Çankırı,Kapı,Tabakhane Kolej, Tuna ve Harbiye Köprüsü gibi onlarca köprü yok oldu. Bentderesinin üzerindeki bent ortadan kaldırıldı. Tarihi Akköprü ise beton yığınlarının arasında kayboldu.”dedi.

MESİRE ALANLARI ÇOĞALTILABİLİR

Yeni belediye başkan adaylarından Ankara derelerine sahip çıkmalarını, hiç olmazsa bazı derelerin üstü açılarak eski doğal yapısına kavuşturulmasını beklediğini aktaran Ceylan, doğal derelerde ve havzalarında şelaleler, göller yapılacağı yerde buralar kapatılarak başka yerlere yapay göller yapıldığını söyledi.

Eymir Gölü ve İmrahor Vadisi’nden gelen suyun İncesu Deresi’nde açığa çıkarılarak bu bölge mesire alanı haline getirilip eski doğal yapısına kavuşturulabilir.

Ayrıca henüz tam betonlaşmayan Hatip Çayı eski doğal yapısına kavuşturularak kenarları boydan boya mesire alanı haline getirilebilir.

Ankara Çayı’nın kanal haline getirilerek ıslah edilmesiyle birlikte başta buraya akıtılan kirli atıklardan arındırılıp doğal yapısı korunarak etrafı yeşillendirilerek Ankara doğal akarsuyuna tekrar kavuşabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ak parti nevzat ceylan

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı