Türkiye’nin ilk ‘kadın yaşam evi’ İstanbul Kadıköy’de hizmete giriyor
 • Ufuk Gazetesi
 • Gündem
 • Türkiye’nin ilk ‘kadın yaşam evi’ İstanbul Kadıköy’de hizmete giriyor

Türkiye’nin ilk ‘kadın yaşam evi’ İstanbul Kadıköy’de hizmete giriyor

ABONE OL
Kasım 24, 2021 14:03
Türkiye’nin ilk ‘kadın yaşam evi’ İstanbul Kadıköy’de hizmete giriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de ilk olarak İstanbul’da Kadıköy Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Kadın Yaşam Evi” 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde hizmet vermeye başlıyor.

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Kadıköy’de geçtiğimiz yıl Ağustos ayında tanıtımı yapılan Kadın Yaşam Evi’nin hizmet vermek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan beklediği ruhsat çıktı. Proje 25 Kasım’dan itibaren hizmet vermeye başlıyor. Yaşam Evi’nde şiddete maruz bırakılan kadınlar 12 yaşından büyük oğlu veya özel gereksinime ihtiyacı olan çocukları ile birlikte kalabilecek.

Kadıköy Belediyesi Sosyal Destek Hizmetler Müdürü Duygu Adıgüzel, sığınma evlerine giden kadınların mevzuat gereği 12 yaşından büyük oğullarını yanlarında götüremediğine dikkati çekerek, çocuklarını ya şiddet ortamında bırakmak ya da devlet korumasına vermek zorunda kaldığını söyledi. Sığınma evine özel gereksinimi olan çocuklarıyla kabul edilen kadınlar ise ortak yaşam kuralları gereği ciddi zorluklarla karşılaştığını belirten Adıgüzel, “Şiddete maruz bırakılan kadınlar çocuğunu kurum bakımına vermek istemediği ve çocuğundan ayrılmak istemediği için şiddet ortamında hayatına devam ediyor. Bu nedenle, kadın ve beraberindeki çocukların güçlendirilmesi ve şiddet döngüsünün sonlandırılması amacıyla Kadın Yaşam Evi’ni hayata geçirdik. Kadıköy Belediyesi Kadın Yaşam Evleri’nde yeni yaşama adım atan kadınları güçlendirmek için meslek edindirme projeleri de yürüteceğiz” dedi.

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


  HIZLI YORUM YAP

  rk

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.