1. Haberler
  2. Spor
  3. Türkiye Futbolu 2024-2028 Stratejik Planı Lansman Toplantısı Yapıldı

Türkiye Futbolu 2024-2028 Stratejik Planı Lansman Toplantısı Yapıldı

featured
service

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) 13 Ocak 2023 tarihinden bu yana futbolun tüm paydaşlarıyla sürdürdüğü “The Game Plan” projesi kapsamında hazırlanan Türkiye Futbolu 2024-2028 Stratejik Planı’nın lansman toplantısı, Riva Gençlik ve Spor Bakanlığı Kamp ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Davut Gül, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, UEFA Stratejik Planlamadan Sorumlu Müdür Oleksandr Kucheriavyi, FIFA Üye Federasyonlar Birimi Avrupa Bölgesi Müdürü Gianni Manca ve TFF Strateji Komitesi Başkanı, 1. Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, Stratejik Planlama ve Yeni Proje Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay’ın yanı sıra TFF Yönetim Kurulu Üyeleri, TFF eski başkanları, kulüp başkanları, futbol yöneticileri, teknik direktörler, millî futbolcular, dernek ve vakıf başkanları, MHK eski başkanları, rektörler, akademisyenler, sponsor temsilcileri ve medya mensupları katıldı.

Başkan Büyükekşi: “Hedefe Giden Yolda Stratejinin Öneminin Altını Çizdik”

Toplantıda konuşan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, stratejik planın önemine dikkat çekerek, “Günü değil geleceği kurtarmak için 13 Ocak 2023 tarihinde Türkiye Futbolu Stratejik Planı hazırlığı için startımızı verdik. Stratejik planı olmayan dünyadaki üç federasyondan birisi olarak hedefe giden yolda stratejinin öneminin altını çizerek başladık. Büyük futbol ailemizin tüm paydaşlarının aktif katılımlarıyla 1,5 senedir çalıştaylar düzenledik. Kulüp temsilcilerinin, futbolcuların, hakemlerin, akademisyenlerin, medya mensuplarının aktif çalışmaları ve katılımlarıyla bugün stratejik planımızı sizlerle paylaşabilecek hale getirdik” dedi.

1,5 Yılda 42 Çalıştay Düzenlendi

Büyükekşi, ilk kez bu kadar detaylı bir çalışmanın hayata geçirildiğini belirterek, “Futbol camiası olarak ilk defa böylesine bütüncül ve kapsamlı bir strateji belgesi ortaya koyacağız. Sahip olduğumuz üstün potansiyeli ortak çalışma kültürü ve ortaya koyduğumuz strateji ile birleştirdiğimizde arzu ettiğimiz kalıcı başarılar da beraberinde gelecektir. ‘The Game Plan’ mottosu ile 13 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirdiğimiz ilk çalıştayımızdan bugüne kadar 1,5 yılda tam 42 aktif katılımlı çalıştay düzenledik. Futbolun geleceğini kolektif bir ruh ile hep birlikte yazdığımız 2024-2028 Strateji Raporumuz ile artık Türk futbolunun da bir stratejik planı var” diye konuştu.

Süreklilik Esastır

Büyükekşi, projelerin devamlılığının önemine vurgu yaparak, “Her konuşmamda sık sık altını çizdiğim gibi, ‘Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir’. Hangi alanda olursa olsun süreklilik esastır. Bugün toprağa ektiğimiz tohumlar gelecekte Türk futbolunun kronikleşen sorunlarının çözümü olacaktır. Hakem Akademisi, Altyapı Akademilerinde Türkiye Modeli, Futbol Gelişim Planı, Süper Lig A.Ş., Kadın Futbolu Stratejisi gibi projelerimizin yanı sıra millî takımlarda yapılanmamız, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği, 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali, 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali, 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali’ne ev sahipliği yapma haklarını kazanmamız meşakkatli çalışmalarımızın sonucudur. Bu çalışmalarımız sayesinde Türk futbolunun yayın ve sponsorluk gelirlerinin de yeniden yükseliş trendine geçmesini sağladık. Kulüplerimiz UEFA ülke puanı sıralamasında yükselişe geçti. Yine A Millî Takımımız da FIFA dünya sıralamasında yükselişe geçti. Türkiye Yüzyılı’nın dijitalleşme projeksiyonu ile Türk futbolunun da dijitalleşme sürecini başlattık” ifadelerini kullandı.

Türkiye Futbolu 2024-2028 Stratejik Planı Lansman Toplantısı Yapıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.