1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Türk Telekom’dan 800 Gbps’lik bağlantı hızı

Türk Telekom’dan 800 Gbps’lik bağlantı hızı

featured
service

Türk Telekom, veri trafiğinde daha yüksek hız, kapasite ve güvenilirlik sağlayan yeni nesil 800GE teknolojisini Türkiye’de ilk kez deneyen operatör oldu.

İstanbul-Ankara arasında gerçekleştirilen denemede 800 Gbps’lik bağlantı hızına ulaşıldı. Nokia iş birliği ile yapılan testte, mevcut veri iletim teknolojisinin 2 katı hızlara çıkıldı ve yüzde 44’e varan enerji tasarrufu ölçüldü.

Geleceğin iletişim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilen yeni nesil veri iletim teknolojisi ile:

  • Dijital iş süreçleri kesintisiz ve verimli bir şekilde yürütülüyor.
  • Ses, video ve veri hizmetleri entegre bir şekilde sunuluyor.

Türk Telekom, bu kapsamda:

  • Veri trafiğinde daha yüksek hız, kapasite ve güvenilirlik yaratan yeni nesil veri iletim teknolojisini odağına aldı.
  • İstanbul Gayrettepe ve Ankara Ulus’ta bulunan transport şebeke sistemlerinin 800GE arayüzlerini transmisyon altyapısı üzerinden yedekli transfer ederek, iki büyük şehir arasında tek bir arayüz üzerinden 800 Gbps canlı trafik taşıdı.

Beytur: Yüzde 44 enerji tasarrufu sağlıyor

Türk Telekom Destek Hizmetleri ve Satınalma Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Beytur, “Daha yüksek hız, kapasite ve enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler ile müşterilerimize kaliteli ve çeşitli sürdürülebilir servisler sunmayı amaçlıyoruz. Bu teknoloji, 2 kat daha yüksek hızlara ulaşmayı sağlarken aynı zamanda yaklaşık yüzde 44 enerji tasarrufu sağlıyor. Yaptığımız denemelerde İstanbul ve Ankara gibi iki büyük şehri birbirine 800 Gbps yüksek hızla bağladık. Eriştiğimiz bu hızlar ulaşım, dijital oyun, otomotiv, enerji, gıda ve tarım, akıllı şehir yönetimi, sağlık, üretim gibi daha birçok dikey pazar uygulamasının daha verimli kullanılmasına imkân sağlayacak” dedi. 

Bilgin: Gururunu yaşıyoruz

Nokia Türkiye Genel Müdürü Erensoy Bilgin, “Nokia’nın F5 teknolojisi ile 7750 SR yönlendiricilerinde etkinleştirilen 800GE, hizmet sağlayıcıların trafik talebine ayak uydurabilmeleri ve geniş ölçekte farklılaştırılmış hizmetler sunabilmeleri için ihtiyaç duydukları kapasiteyi ekler. Türk Telekom ile birlikte Türkiye’de ilk kez uzun mesafeli bir bağlantı üzerinden hem teknolojinin performansını hem de enerji verimliliğini kanıtlayabilmiş olmanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu. 

Türk Telekom’dan 800 Gbps’lik bağlantı hızı