“SEKA Kültür Havzası Kocaeli’ye vizyon katacak”

“SEKA Kültür Havzası Kocaeli’ye vizyon katacak”

ABONE OL
Aralık 5, 2021 12:07
“SEKA Kültür Havzası Kocaeli’ye vizyon katacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, KOÜ’de düzenlenen SEKA Kültür Havzası Projesi Çalıştayı’nda projenin kente vizyon katacağını söyledi.

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, doğa, kültür ve tarihle bütünleşmenin en görkemli örneklerinden birisi olacak olan SEKA Kültür Havzası Fikir Projesi’nin taslak çalışmalarını sürdürüyor.

Kocaeli’yi dünya şehirleri arasına katmayı sağlayacak proje Kocaeli Üniversitesi’nde kapsamlı bir şekilde yeniden masaya yatırıldı. Bu bağlamda KOÜ Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde SEKA Kültür Havzası Projesi Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya katılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu yaptığı konuşmada, projenin Kocaeli’ye büyük bir vizyon katacağını söyledi.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Proje Mimarı Emre Arolat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ercüment Çiftçi ile Prof. Dr. Ahmet Küçük, dekanlar, müdürler, akademisyenler ve çok sayıda öğrencinin katılım gösterdiği çalıştayda projenin önemine değinen Genel Sekreter Gündoğdu, kentin yüzde 40’ının orman, yüzde 35’inin tarım arazisi, sayısız tarihi ve doğal güzellikleri olduğunu belirterek, “İki tane denize sınırı olan nadir kentlerden bir tanesi. İzmit Körfezimiz tek başına bir doğa harikası. Bu kentte yaşamak gerçekten büyük bir ayrıcalık. Sanayisi ile öne çıkmış bu şehri aynı zamanda tarım, turizm, spor, çevre gibi alanlarda da öne çıkarabiliriz diye düşündük ve çalışmalarımızı bu yönde de yoğunlaştırdık. SEKA Kültür Havzası Fikir Projemiz, Kocaeli’ye büyük bir vizyon katacak, yepyeni bir gelecek çizecek ve bu kenti dünya kentleri arasına sokacak. Bu projeyi sizlerin de yakından tanıdığı Emre Arolat hocamız hazırladı. Geri dönüşler çok güzel oldu. Kamuoyu projeyi benimsedi, bu çok önemli. Kamuoyunun projeyi benimsemesi demek, bütün tarafların projeyi sahiplenmesi ve uygulanabilme şansının olduğunu göstermesi demek. Ancak şunu belirteyim, SEKA Kültür Havzası Fikir Projesi çok uzun soluklu bir projedir” diye konuştu.

Projenin kısa sürede tamamlanamayacağının herkes tarafından kabullenilmesi gerektiğini belirten Gündoğdu, projede çözülmesi gereken birçok problemler olduğunu anlattı. “Bilindiği gibi Batı Terminali de bu alanda” diyen Gündoğdu, “Batı Terminalini geçici olarak bir yere taşımamız gerekecek. Terminali taşıdığımızda bu kez kentin trafik düzenini ve dolaşımını düşünmemiz gerekecek. Projede çeşitli ihale süreçleri, restorasyon projelerinin hazırlanması ve bunların uygulanması gerekiyor. Bu alana özel bir yönetim modeli de belirlenmeli. Bu çok önemli” dedi.

Programda SEKA Kültür Havzası Projesi Çalıştayı’nda yapılan konuşmalar sonrasında soru-cevap bölümünde ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Proje Mimarı Emre Arolat, Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross ve Doç. Dr. Elif Yeşim Kösten proje ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP

    rk

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.