1. Haberler
  2. Gündem
  3. Salihli’deki Yangın Kontrol Altına Alındı: Yaralar Sarılacak

Salihli’deki Yangın Kontrol Altına Alındı: Yaralar Sarılacak

featured
service

Manisa’nın Salihli ilçesinde, Cuma günü öğle saatlerinde Yağbasan ve Karasavcı Mahalleleri arasında çıkan makilik yangın gece saatlerinde kontrol altına alındı. Yangına Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri ile birlikte Orman Genel Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve vatandaşlar da müdahale etti.

Yoğun Müdahale ve Destek

Yangın söndürme çalışmalarına Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, 14 arazöz, 6 tanker, 2 ekskavatör, yakıt tankeri ve 44 personel ile katıldı. Orman Genel Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, diğer kurumlar ve vatandaşların desteğiyle toplamda 9 hava aracı, 51 söndürme ekibi, 9 iş makinesi ve 337 personel alanda görev yaptı. Manisa Valisi Enver Ünlü ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek yangın alanında incelemelerde bulundu ve vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Salihli'deki Yangın Kontrol Altına Alındı: Yaralar Sarılacak 1

Başkan Zeyrek: “Vatandaşlarımızın Her Zaman Yanında Olacağız”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, yaptığı açıklamada, yangınların ve doğal afetlerin son dönemde arttığını belirterek şunları söyledi:

“Bu tip yangın ve doğal afetler Manisa’mızda ve ülkemizde son 1 ayda çok artış gösterdi. Çok şükür sevinecek bir noktamız var. Salihli ilçemizde can kaybının olmaması meydana gelen yangında bizleri sevindiren yan oldu. Bundan sonraki aylarda iklim değişikliği ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesinden dolayı bu tip yangın olaylarını tahminen yaşayacağız. Bütün kurumlarımız 7/24 hazır kıta bekliyor. Ama daha da önemlisi hep birlikte, topyekün mücadele etmemiz ve halkımızın da bu bilince ulaşmasıdır. Manisa’mızın, iklim değişikliklerinden dolayı çok az yağmur alması otlarımızın kurumasına sebep oldu. Manisa, yangınlardan en çok etkilenen illerin başında geliyor. Geçen yıl bu ay 850 olan yangın vakası şu an itibariyle 1739’a çıktı. Bunlardan 1164’ü ot ve anız yangını 57’si orman yangını, 518 tanesi de ev ve iş yerlerinde olan yangınlardır.”

Vali Ünlü: “Tüm Kurumlarımız Büyük Mücadele Verdiler”

Manisa Valisi Enver Ünlü, yangının kontrol altına alınmasının ardından yaptığı açıklamada tüm kurumların büyük bir mücadele verdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Salihli ilçemizde Yağbasan ve Karasavcı mahallerimizi çok yakından etkileyen ve Cuma günü öğlen saatlerinde başlayan yangına, Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığımız başta olmak üzere, Orman Bölge Müdürlüğümüz, Jandarmamız, buradaki bütün kurumlar ve vatandaşlarımız 9 hava aracı, 51 söndürme ekibi, iş makineleri, 337 personel, 14 saat boyunca büyük bir mücadele ile müdahale etti. Yangın Cuma gece saatlerinde kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Ekiplerimiz halen sahadalar. En büyük tesellimiz herhangi bir can kaybının olmamasıdır. Metruk 3 ev ile bir tane evimiz zarar gördü. Onlarla ilgili AFAD ve Büyükşehir Belediyemiz gereken destekleri verecekler.”

Salihli'deki Yangın Kontrol Altına Alındı: Yaralar Sarılacak 2

“Vatandaşımızın Her Zaman Yanındayız”

Başkan Zeyrek ve Vali Ünlü, yangınların önlenmesi için vatandaşların bilinçli ve duyarlı olması gerektiğine dikkat çekti. Başkan Zeyrek, “Özellikle ot ve anızları yakmamamız gerekiyor. Sigara izmaritleri ve cam şişeleri kırıklarını gördüğümüz yerde toplamamız gerekiyor. Bunlar yangına sebep olan araçların başında geliyor. Hem Manisa Büyükşehir Belediyesi hem Devletimiz vatandaşımızın her zaman yanındayız” dedi.

Vali Enver Ünlü de vatandaşlara duyarlılık çağrısında bulunarak, “Vatandaşlarımızdan tek ricam, yangınlarımızı önleme amacıyla tüm yasaklama kararlarına uymalarıdır. Yangının en büyük sebebi, anız, izmarit, cam kırıkları, elektrik telleri, trafolar ve tarımsal faaliyetlerdir. Lütfen bu konuda duyarlı olalım, dikkatli olalım. Rabbim bir daha bu tür afetler yaşatmasın” dedi.

Yangında zarar gören vatandaşların yaralarının en kısa sürede sarılacağı ve gerekli tüm desteklerin sağlanacağı belirtildi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da Manisa Valisi Enver Ünlü’yü arayarak, iki mahalledeki vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Salihli’deki Yangın Kontrol Altına Alındı: Yaralar Sarılacak