1. Haberler
  2. Yerel
  3. Sakarya’da üreticiye 10 bin 640 kilogram yağlık ayçiçeği tohumu desteği

Sakarya’da üreticiye 10 bin 640 kilogram yağlık ayçiçeği tohumu desteği

featured
service

Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Valiliği iş birliğiyle çiftçilere 10 bin 640 kilogram yağlık ayçiçeği tohumu desteğiyle yüzleri güldürdü. Büyükşehir’in tarımda stratejik hamlesi ile Sakarya’da 30 dekar alanda yağlık ayçiçeği üretilecek. Başkan Yüce, “Ürünümüz bol, kazançlarımız bereketli olsun” dedi.

SAKARYA (İGFA)- Yaşanan küresel salgın, iklim değişikliği, savaş, küresel ekonomik krizler gibi sebeplerle kendi kendine yeten şehirler kavramının ortaya çıktığını ifade eden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Sakarya sanayi kampüsleriyle iç içe, toprak ve iklim yapısı tarımsal üretime uygun bir şehir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının farklı çeşitlerinin üretilebildiği ve tüketilebildiği, karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığıyla entegre yapısı sayesinde tüm dünyada ulaşılabilir. Şehrimizin sahip olduğu bu avantajları en iyi şekilde değerlendirmek ve yarınların güçlü Türkiye’sine hazırlanmak zorundayız.”

Başkan Yüce, “Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin tarımsal üretiminde sahip olduğu payı geliştirmek, tarımsal üretimde sanayi entegrasyonunu sağlamak ve ürün çeşitliliğini çoğaltmak için pek çok proje yürütüyoruz. Üreticilerimizin dahil olduğu eğitimler düzenliyor, çiftçilerimizle birlikte projeler yürütüyor, yaptığımız yeniliklerle üreticilerimize örnek oluyor, çiftçilerimizin ihtiyaç duydukları ekipman, yer, ürün ve pazar gibi konularda kendilerine destek oluyoruz.”

Sakarya’nın ayçiçeği tarımı için önemli avantajlara sahip bir şehir olduğunu belirten Başkan Ekrem Yüce, “Bu avantajı fırsata çevirmek adına Sakarya’da 25 bin dekar olan yağlık ayçiçeği üretim alanını 30 bin dekara çıkartmak amacıyla bir çalışma yürütüyoruz. Sakarya Valiliği, Tarım ve Orman Bakanlığı Sakarya İl Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz çalışma kapsamında mart ayının başında Sayın Valimizin tensipleriyle İl Tarım Müdürlüğü ile bir protokol yaparak süreci başlattık. Bugünde bu protokolün sonucu olarak tohumlarımızı dağıtıyoruz. Bugün de hep birlikte bin çiftçimize 10 bin 640 kilogram yağlık ayçiçeği tohumu dağıtımını yapacağız. Ürünümüz bol, kazançlarımız bereketli olsun” diye konuştu.

Sakarya’da üreticiye 10 bin 640 kilogram yağlık ayçiçeği tohumu desteği