1. Haberler
  2. Yerel
  3. Pınarbaşı Mahallesi’nde Tarihi Surlara Yapılan Evler Tartışma Yaratıyor

Pınarbaşı Mahallesi’nde Tarihi Surlara Yapılan Evler Tartışma Yaratıyor

featured
service

BURSA (İGFA) – Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Pınarbaşı Mahallesi, surların arkasına yapılan evlerle ilgi çekmeye devam ediyor. Sokak boyunca uzanan surların kesilerek yapıldığı kapılar, evlerin bahçelerine açılırken, surlar bazı evlerde duvar olarak kullanılıyor.

Bursa’nın en eski mahallelerinden biri olan Pınarbaşı Mahallesi’nde surların içine yapılan evler, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekerken, bazı Bursalı vatandaşlar bu durumdan rahatsız. Söz konusu evlerin ve surlarda açılan kapıların tarihi dokuya zarar verdiğini ve estetiği ortadan kaldırdığını ifade eden vatandaşlar, bu yapıların tarihi mirası korumak adına yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Tarihi surların üzerine inşa edilen bu evler, mahalleye farklı bir hava katarken, tarihi dokunun korunması gerektiğini savunanlar, bu tür yapılaşmaların Bursa’nın kültürel mirasına zarar vereceği görüşünde. Öte yandan, Pınarbaşı Mahallesi’nde yaşayan bazı sakinler ise bu evlerin bölgeye canlılık kattığını ve turistik açıdan ilgi çekici hale getirdiğini savunuyor.

Pınarbaşı Mahallesi’nde Tarihi Surlara Yapılan Evler Tartışma Yaratıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.