DOLAR 13,40890.74%
EURO 15,23381.03%
ALTIN 766,070,64
BITCOIN 753256-1,03%
Ankara

AÇIK

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Öztunç: Bodrum’a ikinci Kısıklı villaları yaptırmayacağız

Öztunç: Bodrum’a ikinci Kısıklı villaları yaptırmayacağız

ABONE OL
Kasım 5, 2020 09:37
Öztunç: Bodrum’a ikinci Kısıklı villaları yaptırmayacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bodrum’un Ortakent Mahallesi’nde toplam 1 milyon 102 bin 306 metrekarelik 3. derece SİT alanının imara açılarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa sunulmasına tepkiler sürüyor.

Araziyi yerinde görmek için Ankara’dan Bodrum’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, bölgede yaptığı incelemelerin ardından CHP İlçe Başkanlığı önünde bir basın açıklaması yaptı. Bodrum’un haklı mücadelesini Ankara’ya taşımak için geldiğini söyleyen Öztunç, “Bütün dünya pandemi ile uğraşırken, birileri de rant ile uğraşıyor. Bu memleketin sahilleri AK Partiden çektiğini hiç kimseden çekmedi.” dedi.

Ortakent’teki hazine arazini incelemek üzere Bodrum’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’a, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan ve Belediye Meclis Üyeleri eşlik etti.

ÖZTUNÇ: “AK PARTİ SAHİLLERE GÖZ DİKTİ”
Öztunç, ayağının tozuyla ilk önce Ortakent’e gitti. Belediye Başkanı Ahmet Aras ve beraberindeki heyetle Kabakum sahilinde gezen Öztunç, daha sonra CHP İlçe Başkanlığı önünde bir basın açıklaması yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, ülkenin ve dünyanın pandemi ile uğraştığı bu zorlu süreçte birilerinin de rant ile uğraştığını söyleyerek şöyle devam etti:
“20 Ağustos günü yayımlanan kararname ile Ortakent’te 1 milyon 100 bin metrekare hazine arazisini özelleştirmek üzere imara açmışlar. Bölgeyi yerinde gördük, denize kıyısı olan Ortakent’in 10’da biri büyüklüğünde bir arazi. Ne olacakmış burası? Otel, konut, ticaret alanı olacakmış. Bu alanın tamamı 3. derece sit alanı ve alanın tamamı mera geçiyor. Rahmetli Bülent Ecevit 2001 yılında burayı meraya çevirmiş. Bu memleketin sahilleri AK Parti’den çektiğini hiç kimseden çekmedi. Gözlerini sahillere dikmişler, işleri talan, işleri rant.”

ÖZTUNÇ: “ARAZİ KATARLILAR’A SATILACAK”
Bahse konu arazinin paravan şirketler aracılığı ile Katarlılar tarafından satın alınacağını iddia eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü;
“Bu arazi kime satılacak? Konuşulan, paravan firmalar aracılığıyla yani Katarlılar aracılığıyla satın alınacak. Sayın Cumhurbaşkanı gittiğini, bir daha o koltuğa oturamayacağını görüyor, anketler kötü çıkıyor, seçimi kaybedeceğini biliyor ve burayı alarak kendisine İstanbul Kısıklı’dakine benzer villalar kuracak. Toplum bunu konuşuyor. Vatandaş bunu konuşuyor. Bu çok önemli bir iddiadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yollarla bu alana yaptıracağı villalarda maaile oturacak, dertleri bu. Emekliliğini burada sürdürmeyi planlıyor. Yani burayı kendilerine tahsis etmek istiyorlar. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Buralar milletin malı, bunu yapmaya kimsenin hakkı yoktur.Milletin malını özelleştirmeye açıp satabilir misin? Ne hakla yapacaksın bunu? Buna direneceğiz, buna izin vermeyeceğiz.”
AK Parti Hükümetinin Atatürk’ten, İsmet İnönü’den, Rahmetli Ecevit, Özal ve Erbakan’dan kalan mirası hoyratça harcadığını ifade eden Öztunç, Bodrum’a ikinci “Kısıklı villalarının” yapılmasına izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

BAŞKAN ARAS: “KENTİN NEFES ALDIĞI ALAN İMARA AÇILMASIN…”
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise 2010 yılından bu yana o arazinin zaman zaman gündeme getirildiği söyledi. Başkan Aras, “Bu alan daha önce TOKİ’ye devredilmek istendi. O dönemde Belediye ve Halkın göstermiş olduğu tepki ile bu işlem geri alındı. Bugün gelinen noktada ise bu alan imara açıldı. 1/100 binlik planlarda burası kentsel yeşil alan ve park alanı olarak geçiyor. Şimdi planlarda yapılan değişiklilerle burası artık konut, ticaret ve turizm alanına çevrildi. Kentin nefes aldığı bu alan şimdi imar baskısı ile karşı karşıya. Bodrum zaten sürekli yapılaşma ve nüfus artışı baskısı yaşıyor. Bodrum’daki kamu mallarının oranı oldukça düşük ve zaten az olan bu kamu alanlarının imara açılmaması gerekiyor.” dedi.

BAŞKAN ARAS:” MEVCUT SORUNLARA YENİLERİ EKLENİR…”
Mimarlar tarafından yapılan değerlendirmeye göre yaklaşık yüzlerce konutun yapılabileceği arazinin imara açılmasının Bodrum’un sorunlarını arttıracağını ifade eden Başkan Ahmet Aras sözlerine şöyle devam etti:
“Su, altyapı, trafik, çevre ve deniz kirliliği problemleri olan bir kentte hala daha imar planların da bile konu edilmeyen bir alanı imara açarak yeni altyapı ve nüfus sorunlarına yol açıyorsanız bir problem var demektir. Bodrum halkı bunu istemiyor. İktidar bazı bölgelerde yeşil alanlar yaparak millete kazandırıyor bizde bu bölgenin park haline getirilerek halkın kullanımına açılmasını istiyoruz. Binlerce insanın kullandığı Kabakum plajı kapatmayı zaten Bodrum’un kıyıları talan edilmiş durumda bari burayı bırakın halkın kullanımına. ”
Bodrum’un bir rant alanı olarak değil korunacak bir dünya mirası olarak görülmesi gerektiğini yineleyen Başkan Aras, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkan planlara dün itibariyle itiraz ederek dava açıldığı ve Bodrum’da ki STK’ da bu mücadeleye destek vermesi gerektiğini söyledi.

MUĞLA GENELİNDE 32 YENİ JEOTERMAL SAHA İHALESİ AÇILDI…
Basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Muğla’da yeni jeotermal saha incelme ihalesinin açıldığını duyurdu. Bu sabah yayımlanan Resmi Gazete, 10’u Bodrum’da olmak üzere Muğla genelin toplam 32 yeni Jeotermal Saha İnceleme ihalesinin açıldığı belirten Ali Öztunç, “Bodrum’da, Yalıkavak, Gökçebel, Mazı ve Türkbükü Mahallelerinde Jeotermal saha ihalesi açıldı. Jeotermal tesislere karşı değiliz ama Türkiye’de jeotermal yanlış uygulanıyor biz buna karşıyız. 250 TL. dosya ücreti ve bin 539 TL. teminat ile herkes bu ihalelere katılabiliyor, bu kabul edilemez. Hazinede para kalmadı, hazinedeki açığı kapatmaya çalışan Tayyip Bey, AK Parti Muğla’yı satılığa çıkardı. Muğla’yı delik değişik ederek hazine kurtarılmaz.” dedi.

“Pandemi sürecinde 4 ayda hastane yapan hükümet 3 yıldır Bodrum’daki yeni hastaneyi bitirememiş” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, ” Belediye Başkanım ve İlçe Başkanımdan öğrendiğime göre, 1 Ocak 2019’da teslim edilmesi gereken devlet hastanesi 2020 yılı bitmek üzereyken ancak yüzde 40’ı bitmiş. Birde kalkmışlar ‘Sayın Cumhurbaşkanım teşekkür ederiz’ diye pankart asmışlar. Neye teşekkür ediyorsunuz, dalga mı geçiyorsunuz. Pandemi var diyorsunuz tedbirler alıyorsunuz bir hastaneyi 3 yılda bitiremiyorsunuz. Sağlık Bakanı yanlış veriler açıklayacağına gelsin Bodrum’da hastaneyi bitirsin. Bodrum, 100 binlerce insanın geldiği, milyonlarca insanın tatil yaptığı bir kent. Bu devlet hastanesinin bitirilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.