fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,0816
  %-0,30
 • EURO
  9,6914
  %-0,06
 • ALTIN
  451,53
  %-0,72
 • BIST
  1.409
  %2,24
Özel çevre koruma bölgesi Gölbaşı’na millet bahçesi yapılacak

Özel çevre koruma bölgesi Gölbaşı’na millet bahçesi yapılacak

TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi, “Doğal ve Kültürel Alanların Talanının Yeni Aracı Olan “Millet Bahçeleri” Oyununun Ankara Sahnesi – 3: Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi” başlığıyla bir açıklama yaptı.

BirGün’ün haberine göre, yapılan açıklamada Gölbaşı Millet Bahçesi Projesi’ne ilişkin “Sulak ve hassas alan niteliklerinden dolayı ulusal ve uluslararası mevzuat kapsamında korunan bu bölgede, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ işbirliği ile Mart ayında ‘Millet Bahçesi’ yapılması önerisi getirilmiş ve bölgedeki canlı çeşitliliğini ve havza bütününü tehlikeye atacak, doğal ve topografik yapıyı değiştirecek bir dizi kazı, dolgu ve inşaatlar gerektiren projeler üretilmiştir” denildi.

Özel çevre koruma bölgesi
Gölbaşı’nın “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edilen, Ankara ve Sakarya havzası bütünü için hayati öneme sahip Çökek Bataklığı, Mogan Gölü, Gölbaşı Düzlüğü (Sazlığı), Eymir Gölü ile bu sulak alanları besleyen akarsulardan oluşan bir bölge olduğunu da vurgu yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

“Gölbaşı Düzlüğüne Ankara ekosistemini ve dahil olduğu su havzasını etkileyecek müdahalelerde bulunulması kabul edilemez!

Gölbaşı Düzlüğünde önerilen “Millet Bahçesi” için yapılacak inşaat çalışmaları; havza sistemini, canlı çeşitliliğini ve kuş türlerini yok olma tehlikesiyle karşı karşıya getirecek, aynı zamanda bölgenin Ankara kentsel alanı ve Ankaralıların yaşam kalitesi için önemli bir su rejimi ve hava koridoru olma niteliklerini de yok edecektir.

Projede gösterilen hiçbir bilimsel ve hukuksal gerekçe ve dayanak yoktur. Tüm bu hassasiyetler, bilimsel çalışmalar, ulusal ve uluslararası koruma kararları ve Ankaralıların sağlığı ve Ankara`nın geleceği göz ardı edilerek, bölge “Millet Bahçesi” adı altında sermayeye peşkeş çekilecektir.

İktidarın kendi yarattığı hukuka bile aykırı

Ankara ve Türkiye`nin birçok yerinde önerilen “Millet Bahçeleri”nin bir kısmı tamamlanmış, bir kısmının da inşaatı hala devam etmektedir. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “Millet Bahçeleri” projeleri için dayanak olarak sunduğu “Millet Bahçesi Rehberi” ise ancak bu yıl 21 Mayıs`ta hazırlanabilmiştir. Diğer bir ifadeyle bilimden, hukuktan ve kamu yararından uzak olan, doğal alanlarımızı yandaş sermayeye peşkeş çeken bu projeler, iktidarın kendi yarattığı hukuka bile aykırıdır.

Millet bahçeleri doğal ve kültürel alanları imara açmak için kullanılan kirli bir araçtır.

Şehir Plancıları Ankara Şubesi olarak Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi`nde yapılmak istenen Millet Bahçesi Projesi hakkında hukuki süreci başlattığımızı ve mücadelemizi sürdürdüğümüzü kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı