fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,2364
  %-0,40
 • EURO
  10,0327
  %0,28
 • ALTIN
  484,93
  %0,49
 • BIST
  1.441
  %0,95
“Milletin Efendisi”nin Hali Perişan

“Milletin Efendisi”nin Hali Perişan

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Polatlı’nın köylerini gezdi ve köylülerle sohbet etti. Mazot, gübre ve elektrik fiyatlarına isyan eden köylüler, “Memlekette en çok ezilen biziz. Yeter artık, çiftçinin boğazına geldi. Suyu 1 liraya verirler, süt 80 kuruş, pancar 25 kuruş böyle iş olur mu? Arpa, buğday, pancar fiyatları sıkıntılı, tarım bitiyor” uyarısında bulundular.

CHP’li Yılmaz, AKP’nin sürdürülebilir bir tarım politikasının olmadığını, her alanda olduğu gibi tarımı da günübirlik çarpık politikalarla geçiştirmeye çalıştığını belirterek, “Yatlarda ÖTV sıfırlanırken, üreticilerimize dünyanın en pahalı mazotunu kullandırıyorlar. Çiftçi en pahalı gübreyi, elektriği kullanıyor. Çiftçiye destek sağlanması şart. Biz CHP olarak üreticilerimizi yarınlarımızın güvencesi olarak görüyoruz” dedi.

“ÇİFTÇİNİN BOĞAZINA GELDİ”
CHP’li Yılmaz, Polatlı’nın Özyurt, Sinanlı ve Adatoprakpınar köylerini gezdi. Yılmaz’a CHP Polatlı İlçe Başkanı Selami Ovacık ve Sinanlı Muhtarı Mustafa Arıkan da eşlik etti. Yılmaz’la görüşen köylüler mazot, gübre ve elektrik fiyatlarına isyan etti. Köylüler daha çok mazot fiyatlarından etkilendiklerini söyledi.
Fiyatlara isyan eden köylüler, “Memlekette en çok ezilen çiftçidir. Yeter artık, çiftçinin boğazına geldi. Suyu 1 liraya verirler, süt 80 kuruş, pancar 25 kuruş böyle iş olur mu? Arpa, buğday, pancar fiyatları sıkıntılı, tarım bitiyor” sözleriyle dertlerini dile getirdiler. Köylülerden biri 30 yıldır soğan işi yaptığını belirterek, “Yine de bu soğan işini bilmiyorum. Çünkü tarım politikası oldukça zayıf. Ürün az olur fiyat yükselir, çok olur fiyat düşer iyi bir planlaması yok bu işin” dedi. Tohum fiyatlarından da buğday fiyatlarından da yakınan çiftçiler, “Buğdayı 75-90 kuruşa satıyoruz, alıyoruz 1 lira 60 kuruş, aradaki 1 lira kime gidiyor? Bugün ekmek fiyatı 1 lira” diye konuştular.

ELEKTRİK FATURASI 8 BİN LİRA
Fahiş elektrik faturalarından da dert yanan çiftçiler, CHP’li Yılmaz’a elektrik faturalarını gösterdi. Çiftçilerden birinin toplam 2 bin 652 TL 82 kuruş olan faturasında, dağıtım bedeli 657 TL 69 kuruş, KDV 404 TL 67 kuruş, TRT payı 30 TL 5 kuruş düzeyinde yansıtıldı. Elektrik dağıtım bedellerinden dert yanan çiftçiler, şunları söyledi:
“Kuyu açıyoruz, elektrik kullanıyoruz; 6 bin lirayla 8 bin lira arası elektrik faturası ödüyoruz. 8 bin lira elektrik faturası mı olur? Bunları nasıl ödeyeceğiz? Sadece dağıtım bedeline 2 bin 500 lira ödediğimiz oluyor. Ne için ödüyoruz bu kadar yüksek bedelleri? Yakmadığımız elektriği ödüyoruz. Bakıyoruz 500 lira elektrik yakmışız gerisini de faturaya yazmışlar, bir sürü şeyi bize yüklemişler. Elektrik şirketleri kar ediyor, karı bize mi dağıtıyorlar?”

MAZOT FİYATLARINDAN DA DERT YANDILAR
Mazot fiyatlarını CHP’li Yılmaz’a şikayet eden Özyurt köylüleri, başka bir sorunla daha karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi. Özyurt köylüleri, telefonlarının çekmediğinden, köylerinde verici olmamasından mağdur olduklarını söyledi. Özyurt’ta derelerinin de kuruduğunu söyleyen köylüler, “Deremiz kurudu, hayvanlarımız su bile içemiyor” ifadelerini kullandı.

YILMAZ: “ÜRETİCİLERİLERİMİZ YARINLARIMIZIN GÜVENCESİ”
CHP’li Yılmaz, tarımın sadece Türkiye için değil, dünya için de son derece önemli ve stratejik bir sektör olduğunu belirterek, “Ancak, AKP her alanda olduğu gibi tarımı da günü birlik çarpık politikalarla geçiştirmeye çalışıyor. Stratejik bir sektör olduğunu anlamadan, üreticiyi eziyor. Yatlarda ÖTV sıfırlanırken, üreticilerimize dünyanın en pahalı mazotunu kullandırıyor. AKP dün çarpık politikalarıyla tütünü bitirdi, bugün fındığı bitiriyor. Üreticimizi, çiftçimizi gözden çıkarıyor. Çiftçi en pahalı mazotu, gübreyi, elektriği kullanıyor. Çiftçiye destek sağlanması şart. Biz CHP olarak üreticilerimizi yarınlarımızın güvencesi olarak görüyoruz. AKP’ye mecbur ve mahkum değiliz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı