Mansur Yavaş: Hiçbir muhtar oy vermedik diye bize hizmet etmiyor diyemez

featured
service

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Yerel Yönetimler dersinin “Türkiye’de Bir Yerel Yönetim Örneği: Ankara Büyükşehir Belediyesi” başlıklı uygulama oturumunda üniversiteli gençlerle bir araya geldi.

Yavaş, “Ankara’nın geleceği hakkında karar vermeniz gerekiyor. Bir başkasının sizin hakkınızda karar vermesine izin vermeyin. Sizin görüşünüze bizim çok ihtiyacımız var. Yönetime aktif bir şekilde katılın” dedi. Yavaş, “5 yıldır ne hakkımızda bir tane dava açıldı ne de bir personelim savcılığa gitti. Hiçbir muhtar oy vermedik diye bize hizmet etmiyor diyemez. Biz bu görevleri yapacağız ve bitecek. Gittiğim zaman rahat bir şekilde gezeyim ‘başkanım gel çay iç’ desin böyle bir saygı duyulmayı hangi servete hangi makama değişirsiniz” diye konuştu.

YAVAŞ: “TEK BAŞINIZA KARAR ALIRSANIZ HALKTAN ALDIĞINIZ PARAYI ÇAR ÇUR EDERSİNİZ”

Oturum başkanlığını Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. S. Sezgin Mercan’ın yaptığı uygulamalı ders kapsamında Mansur Yavaş şunları söyledi:

“Devlet bir bütçe yapıyor planlama yapıyor ona göre hizmetlerini belirliyor.  Yetki belediye başkanında… Bu yetkiyi siz iyi kullanırsanız belediyeler iyi işler yapar ama siz bu bütçeyi kafanıza göre kullanırsanız, tek başınıza karar alırsanız halktan aldığınız parayı çar çur edersiniz. Ölçümüz modern gelişmiş ülkelerde bu işler nasıl yapılıyor? İngiltere’de Londra Belediye Başkanı hariç hiçbir belediye başkanının yetkisi yok. Böyle bir belediye başkanının taraf tutma ihtimali var mı yok. Ülkemizde yanlış bir anlaşılma var. Belediye başkanı dendiği zaman maalesef arkadaşların birçoğu kendini imparator zannediyor. ‘Astığım astık, kestiğim kestik belediye bütçesini istediğim gibi harcarım’ gibi anlayış maalesef Türkiye’de hâkim oldu. Bunun sebebini yüzyıllar önce söylemişler ‘Güç insanı bozar, fazla güç daha çok bozar’ diye. ‘Gücü eline geçiren de mutlaka kötülüğe meyil eder’ deniyor bu felsefe de kamu yönetiminde tartışılmış orada bunların hepsini okumuş olmanız gerekiyor.”

“HARCADIĞINIZ PARAYI GÖSTERMEK ZORUNDASINIZ”

Tüm belediye hizmetlerinin maliyetlerinin kalem kalem açıklayarak şeffaf yönetim anlayışını benimsediklerini anlatan Yavaş, “Beypazarı’nda 10 yıl belediye başkanlığı yaptım. Orayı turizm bölgesi yapma hayalimiz vardı. Hâlâ her hafta sonu binlerce insan gidiyor ve yerel halk para kazanıyor. Bunu yapmak yerine ‘benim böyle bir görevim yok, binalar, köprüler yapayım’ gibi bir anlayışım yok çünkü ödeyen karar verir. Bu para sizden çıktı dolaysıyla benim kafama göre bu parayı harcamamam lazım. Seçimlerden önce şunu söyledik; kararları alırken katılımcı olacağız. Bunun için gelir gelmez 550 STK ve Kamu İdaresine yazı yazdık, ‘Önümüzdeki yılın bütçesini hazırlıyoruz, görüşlerinizi bildirin’ diye. Bütçemizi yaptık ve bunu harcarken şeffaf olduk. Türkiye’de ilk defa hem belediye meclisi toplantılarını hem de tüm ihaleleri canlı yayınlıyoruz tüm Türkiye izliyor. Harcadığınız parayı göstermek zorundasınız, keyfi bir şekilde hayali projelere para harcayamazsınız. İnternet sayfamıza girdiği zaman kuruşu kuruşuna nereye ne harcanmış görebiliyor insanlar. Toplumda çok büyük bir karşılığı oldu. Çünkü hep Büyükşehir Belediyesi deyince olumsuz düşünceler vardı. Bu olumsuz düşünceler altında belediye başkanlığı yapmak son derece zor. 5 yıldır ne hakkımızda bir tane dava açıldı ne de bir personelim savcılığa gitti. Hiçbir muhtar oy vermedik diye bize hizmet etmiyor diyemez. Biz bu görevleri yapacağız ve bitecek. Gittiğim zaman rahat bir şekilde gezeyim ‘başkanım gel çay iç’ desin böyle bir saygı duyulmayı hangi servete hangi makama değişirsiniz” diye konuştu.

“İHTİYACI OLAN İNSANLARIN HER ANINDA YANINDA OLACAKSINIZ”

Vatandaşın her anında yanında olunması gerektiğine dikkat çeken Yavaş, “Bana plaket verilmesinden rahatsız oluyorum. Ben bu iş için maaş alan birisiyim ve işimi yapıyorum. Büyükşehir belediye başkanının herhangi bir kamu görevi yapan memurdan hiçbir farkı yok. Halkın parasını boşa götürmeden çalışıyoruz. Bu bir tercih meselesidir. Yaşadığınız kentte bazı insanların evinde nasıl yaşadığını görmüyorsanız, çocukların okula aç gittiğini görmüyorsanız; diktiğiniz heykellerin, binaların hiçbir önemi yok. Bir yönetici olarak kentin kalkınması için bir şeyler yapacaksınız ama ihtiyacı olan insanların her anında da yanında olacaksınız. Bu çocuk nasıl okula gidiyor, bu çocuğun kıyafeti uygun mu, o evde kazan nasıl kaynıyor? Yöneticinin bunları görmesi lazım. Başkent Kart çıkardık, tüm dünyada geçerli yüklemeli bir kart. Eskiden bir takım paketler göstere göstere veriliyor, insanlar incitiliyordu. Şimdi kartla gidiyor anne baba çocuğunun ihtiyacını alıyor” ifadelerini kullandı.

Mansur Yavaş: Hiçbir muhtar oy vermedik diye bize hizmet etmiyor diyemez