1. Haberler
  2. Yaşam
  3. Kocaeli’nde sokak kedilerine kısırlaştırma karavanı

Kocaeli’nde sokak kedilerine kısırlaştırma karavanı

featured
service

Kocaeli Büyükşehir tarafından hayata geçirilen mobil karavan ile sokak kedilerine yönelik kısırlaştırma hizmeti veriliyor

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sokakta yaşayan kedilerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmalarını engellemek maksadıyla mobil kısırlaştırma aracına ilaveten kısırlaştırma karavanını hizmete aldı. Randevu sistemi ile çalışan bu hizmet Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak veriliyor.

AŞI VE PARAZİT İLAÇLARI YAPILIYOR

Kısırlaştırma operasyonuna ilk önce sokak kedisinin kayda alınması ile başlanıyor. Ardından kediler sıra ile karavana alınıyor ve kediye anestezi yapılıyor. Kısırlaştırma operasyonunun ardından iç dış parazit, kuduz aşısı, antibiyotik uygulaması yapılıyor. Kulağına minik bir kesik ile kısırlaştırma yapıldığına dair işaret konuluyor. Sokak hayvanlarından başka hayvanlara ve insanlara bulaşan birçok parazitten kedilerin arınmış  olarak vatandaşa teslim edilip bakımı ile ilgili Büyükşehir Belediyesi veteriner hekimi tarafından vatandaş bilgilendiriliyor.

KISIRLAŞTIRMA İLE RİSKLER AZALIYOR

Kısırlaştırma operasyonu geçiren kedilerin halk sağlığı açısından oluşturduğu  risklerin de azaltılmış olacağını belirten yetkililer; rehabilite edilen sokak kedileri vatandaşa teslim edildiğinde, kedilerin anesteziden uyanıp kendilerine geldiklerinde mama ve su vermelerini ve 3 gün boyunca da operasyon bölgesini kontrol etmeleri konusunda bilgilendiriliyor. Ayrıca kısırlaştırma operasyonu geçiren kedinin 3-7 gün arası kapalı bir yerde tutulup operasyon bölgesinin iyileştiğinden emin olunması gereklidir.

PATİLİK MUTLU SOKAK HAYVANLARI KASABASI

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Kandıra yolu üzerindeki Patilik Mutlu Sokak Hayvanları Kasabası, haftanın 7 günü hizmet veriyor. Ayrıca Gebze Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi de hafta içi hizmet veriyor. Hayvanlar için her türlü imkânın sağlandığı merkezde sokak köpekleri kısırlaştırılıyor ve operasyon geçiren sokak köpeklerine küpe işaretleyici takılıyor. Bu işaret ile sokak hayvanının kısırlaştırıldığı, kuduz aşılarının yapıldığı gösteriliyor.

MOBİL KISIRLAŞTIRMA ARACI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Mobil Kısırlaştırma Aracı ile de Kocaeli’nin tüm ilçelerine gidilerek vatandaşımıza hizmet sunuyor. Geçici bakımevine ulaştırılmakta güçlük çekilen sokak hayvanlarına hizmet veren mobil kısırlaştırma aracı, sokak kedilerini yerinde muayene edip, kısırlaştırma ve aşılama çalışmaları yapıyor.

KISIRLAŞTIRMANIN FAYDALARI

Yetkililer; sokak kedilerine yönelik gerçekleşen bu uygulama ile özellikle dişi kedilerin daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmesinin mümkün olduğunu belirtiyorlar. Bu kısırlaştırma operasyonu sayesinde dişi kedilerin %90’ını etkileyebilen bazı enfeksiyonları, yumurtalık kistleri ve meme kanserinin büyük ölçüde engellenebildiğini belirtiyor. Ayrıca kısırlaştırmanın faydalarından biri de kedilerin kızgınlık döneminde değişen hormon dengesine bağlı olarak kaçma eğilimidir. Bu durum dişilerde erkek bulmak, erkeklerde ise kızgınlığa giren dişiye ulaşmak için sıklıkla görülmektedir. Bu gibi bir durumlarda kedilerin kaçabilme, yaralanma veya kaybolma risklerini ciddi oranda arttırdığı biliniyor.

RANDEVU SİSTEMİ

Kısırlaştırma işleminin yapılabilmesi için öncelikle ilçe belediyesinden kediler için sokak hayvanı olduklarına dair yazı alınması ve bakımlarının vatandaş tarafından takip edileceğine dair taahhütte bulunması gereklidir. Bu şartları yerine getiren hayvanseverlere Büyükşehir tarafından randevu verilmekte, belirtilen tarih ve saatte ortak bir alanda o ilçedeki hayvanseverlerin getirdiği kediler kısırlaştırılmakta, aşı ve gerekli olduğunda tedavileri yapılarak tekrar sahiplerine teslim edilmektedir. Sahipsiz sokak hayvanları ile ilgilenen vatandaşlarımız kısırlaştırma işlemleri için 153 veya 0 549 781 39 63 nolu telefonlardan bize ulaşıp randevu talebini alınabilir.

Kocaeli’nde sokak kedilerine kısırlaştırma karavanı