1. Haberler
  2. Gündem
  3. Kiracılar yüzde 62,5 artışla karşı karşıya

Kiracılar yüzde 62,5 artışla karşı karşıya

featured
service

Konut kiralarına uygulanan yüzde 25 zam sınırının kaldırılması, yeni kira artış oranlarının Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre belirleneceği anlamına geliyor. Bu değişiklik, Prof. Dr. Umut Yeniocak’a göre, kiracılar için önemli kira artışlarını beraberinde getirecek.

Yeni düzenlemeyle birlikte ev sahipleri, yeni kira sözleşmelerinde son 12 aylık TÜFE ortalamasına göre zam yapabilecek. Bu, 10 bin lira olan kira bedelinin 16 bin 251 liraya kadar yükselebileceği anlamına geliyor. Ancak kira hukuku açısından kiracıların tahliyesi için gerekli sebepler değişmedi. Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Umut Yeniocak, kiracıların bir anda yüzde 25’ten yaklaşık 2,5 katlık bir kira artışıyla karşı karşıya kaldıklarını belirterek bilgilendirmelerde bulundu.

Tahliye Sebeplerinde Değişiklik Yok

Prof. Dr. Yeniocak, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Konutlara uygulanan yüzde 25 kira zam sınırı kalktı. Kirada yeni zam oranı ise bugünkü rakamlarla yüzde 62,5 oldu. Yani kiracılar bir anda yaklaşık 2,5 katlık bir kira artışı ile karşı karşıya. Söz konusu durum, ev sahibi ve kiracı arasındaki davaları arttırabilir. Ancak şu an itibariyle, yüzde 25 zammın kalkması kanundaki tahliye sebepleri bakımından bir farklılık ortaya çıkarmaz. Kiracı, sözleşmede yer alan zam oranını uyguladığı takdirde evinden çıkartılamaz.”

Davalar ve İcra Takipleri Artabilir

Hukukçular, yüzde 25 zam sınırı nedeniyle mahkemede karşı karşıya gelen ev sahibi ve kiracıların, bu kez yüksek zam oranları nedeniyle aynı duruma düşebileceğini belirtiyor. Davalar ve icra takiplerinin yeniden artabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Prof. Dr. Yeniocak, yüzde 25 kira sınırının kalkmasının, ev sahiplerinin hemen ek bir ödeme ya da ek bir zam talep edebilmeleri anlamına gelmediğini vurguladı. “Kira artışını TÜFE oranından daha fazla yapmak isteyen ev sahibi karşısında, kiracı ev sahibinin istediği artışı hukuken yapmak zorunda değildir” dedi. Ayrıca, yüzde 25 kira sınırından kaynaklanan ev sahibi-kiracı anlaşmazlıkları için zorunlu arabuluculuk sistemi devam ediyor. Mahkemeye gitmeden önce zorunlu olarak arabulucuya başvurma uygulaması halen yürürlükte.

Kiracılar yüzde 62,5 artışla karşı karşıya

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.