İlki Sinop İnceburun’la Hatay’ın en güneyi arasına… Kim Milyoner Olmak İster’de 5 milyon TL’lik soru…

featured
service

ATV ekranlarında her pazar akşamı yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında, vatandaşlar “İlki Sinop İnceburun’la Hatay’ın en güneyi arasına, ikincisi Iğdır’ın en doğusuyla Gökçeada’nın en batı ucu arasına olmak üzere iki adet kuş uçuşu çizgi çekilecek olsa bu iki çizgi nerede kesişirdi?” sorusunun cevabını arıyor. Doğru cevabı vermesi halinde yarışmacı 5 milyon TL’lik ödülün sahibi olacak.

Bu soruyu çözmek için coğrafi bilgiler ve koordinatlar kullanılarak iki çizginin kesişme noktasını belirlemek gerekmektedir. Coğrafi bilgi sistemleri ve coğrafi koordinatlar, dünya üzerindeki noktaları belirlemek için kullanılan önemli araçlardır.

İlki Sinop İnceburun’la Hatay’ın en güneyi arasına, ikincisi Iğdır’ın en doğusuyla Gökçeada’nın en batı ucu arasına olmak üzere iki adet kuş uçuşu çizgi çekilecek olsa bu iki çizgi nerede kesişirdi?

A- Çorum

B- Yozgat

C- Sivas

D-Tokat

Bu durumda, Çorum’un coğrafi koordinatları kullanılarak iki çizginin kesişme noktası belirlenmiştir.

Çorum, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde konumlanmış bir ildir. Coğrafi koordinatları, kuzey enlemi 40°34’08” ve doğu boylamı 34°57’22” olarak belirlenmiştir.

Neden Çorum? Sorunun cevabının Çorum olmasının sebepleri arasında coğrafi konumu ve iki çizginin bu şehir üzerinde kesişmesi yer alır. Çorum, Sinop ile Hatay’ın en güneyi arasındaki bir çizgi ile Iğdır ile Gökçeada’nın en batı ucu arasındaki diğer çizginin kesişme noktasında yer almaktadır. Bu durum, coğrafi olarak belirli iki nokta arasındaki kuş uçuşu mesafesinin Çorum üzerinden geçtiğini göstermektedir.

İlki Sinop İnceburun’la Hatay’ın en güneyi arasına... Kim Milyoner Olmak İster'de 5 milyon TL'lik soru... 1
İlki Sinop İnceburun’la Hatay’ın en güneyi arasına… Kim Milyoner Olmak İster’de 5 milyon TL’lik soru…

Yorumlar kapalı.