Kemal Okuyan: Mustafa Suphi ve yoldaşlarının Anadolu’ya gelişi ertelenemezdi 

featured
service

Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan TKP’nin podcast kanalında gazeteci-yazar Volkan Algan’ın sorularını yanıtladı. 1920’deki kuruluşundan bugüne TKP’nin konuşulduğu programda, güncel siyaset ortamına dair sorulara da bu çerçeveden yanıtlar verildi. 

Mustafa Suphi ve yoldaşlarının katledilmesinin yıldönümünde 1920’lerdeki siyasi atmosfere ve o atmosferin bugüne neler bıraktığına odaklanılan programda konuyla ilgili güncel tartışmalara açıklık getirildi. 

Suphilerin Anadolu’ya geçmelerinin o günün koşullarında hayalcilik olarak yorumlandığına dair tartışmaların hatırlatıldığı programda, o ana dair bir değerlendirme yapılması gerektiğini vurgulayan Kemal Okuyan; Türkiye’de 1920 – 1921 kesitinde, Anadolu’nun bir sosyalist dönüşüm sürecine girmesi için yeterli kaynak ve alt yapının olmadığının görüldüğünü ancak kararın buna rağmen doğru olduğunun altını çizdi.

Kemal Okuyan, Mustafa Suphi ve yoldaşlarının sadece ülkeye sosyalizmi taşıma kararı ile değil, sürmekte olan anti-emperyalist mücadeleye destek olmak, onun bir parçası olmak için de Anadolu’ya geçtiklerini hatırlattı. Bu tercihe dair tartışmaların büyük oranda 1980 sonrası kemalizmle hesaplaşma adına liberaller tarafından, solun devrimciliğinin ve cumhuriyetçiliğinin tartışmaya açılması adına ortaya atıldığı ancak solda özellikle TKP’nin bu tür bir tarih yazımının karşısında durmayı başardığı kaydedildi. 

Kemal Okuyan: Mustafa Suphi ve yoldaşlarının Anadolu’ya gelişi ertelenemezdi