1. Haberler
  2. Yaşam
  3. Karşıyaka’da su taşkınlarına önlem

Karşıyaka’da su taşkınlarına önlem

featured
service

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, kentte yaşam konforunu artırmak amacıyla oluşturduğu 180 günlük “Hızlı Eylem Planı” kapsamında su taşkınlarına karşı çalışmalara başladı. Başkan Tugay’ın talimatıyla Karşıyaka Yelken Kulübü çevresinde yapılan düzenlemelerle su taşkınlarına çözüm üretilirken, bölgeye sosyal yaşam alanları da kazandırıldı. Sıradaki hedef ise Birinci Kordon.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın 180 günlük görev süresini kapsayan “Hızlı Eylem Planı” içinde yer alan deniz taşkınlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında Karşıyaka Yelken Kulübü çevresi yeniden düzenlendi. İklim krizinin etkisiyle geçen yıl Alsancak ve Karşıyaka’yı etkileyen deniz taşkınlarının önüne geçmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı harekete geçti. Bu kapsamda, Fen İşleri ekipleri ilk olarak Mavişehir Peynicioğlu Deresi ve çevresinde taşkınları önlemek için bordür taşlar kullanarak önlem aldı. Dere çevresi ve deniz kenarındaki bisiklet yolu boyunca setler çekildi. Bostanlı ve Karşıyaka Vapur iskeleleri arasında yer alan Karşıyaka Yelken Kulübü çevresindeki su taşkınlarını önleme çalışmaları tamamlandı.

Karşıyaka’da su taşkınlarına önlem 1

Sosyal Yaşam Alanına Dönüştürüldü

Ekipler, Yelken Kulübü çevresinde deniz taşkınlarına elverişli boş alanda zemin yükseltme çalışması yaptı. Alanın çevresine bir metreyi aşan beton bir set çekildi. Beton setin üzeri oturma alanı olarak düzenlendi. Ayrıca, atıl alanlar değerlendirilerek Karşıyaka’ya iki basketbol sahası daha kazandırıldı. Yükseltilen alanın caddeye bakan kısmı peyzaj düzenlemesi ile estetik bir görünüm kazandı. Sahil şeridinin bütünlüğünü koruyacak peyzaj çalışmaları tamamlandığında Karşıyaka sahili, yepyeni bir yaşam alanına kavuşmuş olacak.

4 Milyon Liralık Yatırım

Fen İşleri Şantiye Müdürü Nihat Kurtar, çalışmalar hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Başkanımızın 180 günlük Hızlı Eylem Planı kapsamında deniz kabarması kaynaklı su taşkınlarını önlemek için çalışma başlattık. Karşıyaka Yelken Kulübü çevresi ve Peynircioğlu Deresi çevresinde çalışmalarımızı bitirdik. Birinci Kordon’da da akademisyenlerden alınan görüşler doğrultusunda çalışmalarımız başlayacak. Yelken Kulübü etrafında taşkınlara karşı 1 metre 20 santimetre yüksekliğinde beton duvar inşa ettik. Oturma alanlarıyla, peyzajıyla sahildeki bütünlüğü bozmayacak bir çalışma yaptık. İki basketbol sahası oluşturduk. Şu ana kadar yaklaşık 4 milyon liralık bir yatırım yapmış olduk. Alanda Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığımız peyzaj ve yeşillendirme çalışmalarına devam ediyor.”

Karşıyaka’da su taşkınlarına önlem