fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4472
  %2,02
 • EURO
  10,1988
  %1,10
 • ALTIN
  495,45
  %1,29
 • BIST
  1.441
  %-0,25
“İlçe Belediyelerinin Yetkileri Genişletilmeli”

“İlçe Belediyelerinin Yetkileri Genişletilmeli”

Keçiören Belediye başkanı Mustafa Ak, Ankara’daki Yerel Medya Temsilcileriyle bir araya geldi. Bazı hizmetlerin ilçe belediyelerine aktarılması gerektiğini belirten Ak, “Vatandaş sorumlu bulmakta zorlanıyor, biz sokak ve caddelerin hepsine talibiz” dedi. Akyurt Halkının da tepkilerine neden olan sokak hayvanları konusuna da değinen Ak, “Sokak hayvanlarını toplama görevi ilçe belediyelerinde ancak barınaklarda beslenmesi gibi sorumluluklar Büyükşehir’de” ifadelerini kullandı. 

Yerel Gazeteciler Derneği Başkanı Kenan Akçahanoğlu yönetiminde bir araya gelen yerel medya temsilcileri  Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’tan belediyenin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ak, ayrıca ülke gündemi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

“KONUT SATIŞLARINDA TÜRKİYE İKİNCİSİYİZ”

Keçiören’le ilgili bilgiler veren Ak, “Yoğunluk olarak meskenlerden oluşan bir ilçeyiz, sanayimiz, fabrikamız tüten bacamız yok. Dış ilçelere çalışmak için fazlaca insan gönderiyoruz. Çalışma alanlarına, bakanlıklara, devlet dairelerine, sanayi bölgelerine işçi gönderiyoruz. 912 bin nüfusumuz var, Çankaya’dan sonra ikinci sıradayız. Kilometre başına 5 bin 600 kişi düşüyor. Yani toprak bakımından fakir, nüfus bakımından zengin bir ilçeyiz. 2015 ve 2016 yıllarında konut satışlarında TÜİK raporlarına göre Türkiye ikincisiyiz.” dedi.

Esnaf ağırlıklı ilçenin Gümüşdere Ihlamur Vadisiyle turizm potansiyelinin de arttığına değinen Ak, “3 bin 100 metrelik alanı kapsayan tema vadimiz içerisindeki peyzaj alanları, dinlenme alanları, sosyo-kültürel tesisler, spor alanları, bisiklet parkuru ve çocuk oyun alanları ile Ankara’nın turizm destinasyonunda önemli bir durak olma yolunda ilerliyor. Yükseltepe, Gümüşdere ve Hacıkadın olmak üzere 3 kentsel dönüşüm çalışması var Keçiören’de… Ayrıca Ovakent yepyeni bir yerleşim alanı olarak hızla yükseliyor.” ifadelerini kullandı.

KEÇİÖREN METROSU, ESENBOĞA’YA KADAR UZANACAK

İlçenin sorunları üzerine yöneltilen soru üzerine açıklamarda bulunan AK, Keçiören’in trafik ve ulaşımla ilgili sorununun metro ve Yavuz Sultan Selim Bulvarının açılmasıyla kısmen çözüldüğünü ifade etti. Ak, “ Nüfus yoğunluğuna bağlı olarak trafik sorunları mevcut, Metro ile ilgili çalışma vatandaşı rahatlattı ancak, şu an eksik, Kızılay’a kadar gidemiyoruz. Atatürk Kültür Merkezi’nden tekrar aktarma yapmak gerekiyor. Şu anda ihalesi yapıldı, Kızılay’a kadar ulaşılması yönünde çalışmalara başlandı. Bir ilave daha yapılıyor, Esenboğa’ya kadar gidecek olan metro Keçiören’den geçecek, dolayısıyla Keçiören Havalimanına da bağlanmış olacak.” dedi. Ak, “Hastaneler bölgesi ile trafik yoğunluğu yine artacak, Keçiören’e alternatif tünel yollar yapılması lazım… Keçiören biraz engebeli ve kayalık bir araziye sahip, o nedenle çalışmalar biraz zaman alıyor. Ama sağlık ve eğitim yatırımları, konutlaşma ile giderek nüfus yoğunluğu da artıyor.

“İLÇE BELEDİYELERİNİN DAHA FAZLA YETKİYE İHTİYACI VAR”

Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri arasında yetki ve sorumluluklar ile ilgili olarak bazı sorunlar yaşanabiliyor. İlçe belediyelerinin daha fazla yetkiye ihtiyacı var, bu genel olan hizmetler, ulaşım,su, kanalizasyon yönetimi bunlar Büyükşehir’de olmalı. Ama bazı hizmetlerinde ilçe belediyelerine aktarılmasında fayda var. Sorumlu bulmak anlamında vatandaşın kafasından karışıklık oluşabiliyor. Biliyorsunuz caddeler Büyükşehir’e bağlı. Bir önceki yönetmelikle 12 metreye kadar bütün sokaklar cadde yapılmıştı. Bu caddelerle ilgili hizmet istendiği zaman ‘Bunlar bize bağlı değil” diyoruz. En son Büyükşehir Meclisi’nde alınan kararla 12 metre 15 metreye çekildi. Biz cadde ve sokakların hepsine talibiz, kaldırımları ve asfaltı bizler yapabiliriz. Mevzuatla ilgili karmaşa çıkabiliyor.

Örneğin, sokak hayvanlarıyla ilgili toplama görevi bizde, onların barınaklarda beslenmesi gibi sorumluluklarda Büyükşehir’de. Topladığımız hayvanları tekrar kendi alanlarına bırakmak zorundayız. Vatandaşa bunu anlatamıyoruz. Buna benzer konularda mevzuatta düzenleme yapılması daha verimli olacaktır.” şeklinde konuştu.

“AİLELERLE İŞBİRLİĞİ İLE ÜSTESİNDEN GELİRİZ”

Ülke gündemi ile ilgili sorulara da cevap veren Ak, kadına şiddet ve çocuk istismarı ile ilgili çalışmalarla ilgili, “Bizim örf ve adetlerimizde asla olmayan ve ülke gündeminde hiç olmaması gereken kadına şiddet ve istismar konuları sadece cezai müeyyidelerin artması ile değil eğitimle çözülür. Basın, STK’lar, kamu kurumlarının çalışmaları, toplumsal yaklaşım ve ailenin iş birliği ile bunların üstesinden gelebiliriz.” dedi.

Terörün kökünü kazıyacak Afrin operasyonuna da herkesin sahip çıkması gerektiğini söyleyen Ak, Keçiören’in insani yardım tırının da bölgeye ulaştığını kaydetti.

Ak Ankara’nın yeni bir metropol ilçeye ihtiyacı var mı sorusunu ise şöyle cevapladı; “Yeni bir ilçeden ziyade ilçe belediyeleri ile büyükşehir belediyeleri arasında sokak, cadde ve sokak hayvanları ile ilgili çalışmalara dair yetkilerle alakalı bir düzenlemeye ihtiyaç var.”

“GÖREVİME DEVAM ETMEK İSTİYORUM”

Önümüzdeki yerel seçimlerde aday olup olmayacağı sorusuna da cevap veren Ak, “Tabiki görevime devam etmek istiyorum, süreç için çok erken. Ancak bugün adaylık gibi bir durum söz konusu olmadığı için adayım veya aday değilim diye net bir cevap veremem, henüz erken” cevabını verdi.

Sıcak ve samimi bir buluşma olduğuna dikkat çeken Ak, medya temsilcilerine teşekkür ederek başarılar diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı