Hükümetten yüksek kiralara yeni formül!

Hükümetten yüksek kiralara yeni formül!

ABONE OL
Eylül 14, 2021 09:37
Hükümetten yüksek kiralara yeni formül!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Son dönemde hızla artan kira fiyatlarına çare olacak yeni bir formül üzerinde duruluyor. Avrupa ülkelerinde uygulanan formüle göre şirketler belli bir süre kiraya verilmek şartıyla ev veya işyeri üretecek.Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre kira artışını frenlemesi beklenen bu sistemden şu anda sadece satmak için konut ve işyeri üreten TOKİ’nin de faydalanması ve kiralamak üzere de gayrimenkul üretmesi bekleniyor. TOKİ’nin yanı sıra gayrimenkul üreten belediye şirketlerinin de sisteme dahil edilmesi tartışılıyor. AK Parti milletvekillerinin gündeme getirdiği öneri konusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığı, söz konusu formülün hayata geçirilip geçirilemeyeceğinin incelendiği öğrenildi.Özellikle, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Antalya gibi illerde fiyatlardaki fahiş değişim üzerine, kiracılar ‘platform’ kurarak çalışmaya başlarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başta olmak üzere muhalefet, kira fiyatlarına ilişkin çözüm üretilmesi gerektiğini dile getirdiler. Gerçekçi olmayan fahiş fiyat artışlarının önlenmesine için ortaya atılan bazı önerilerin değerlendirmeye alındığı öğrenildi.Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, kira amaçlı konut ve iş yeri üretimine ilişkin yeni düzenlemeler yapabileceği belirtiliyor. Sadece kiralamak amacıyla konut ve işleri üreten şirketlerin, kira gelirlerinden alınan vergi ve KDV’lerden muaf tutulabileceği veyi indirim uygulanabileceği kaydediliyor. Böylece kiralama amaçlı konut ve işyeri üretiminin cazip hale getirilebileceği ifade ediliyor.

  Tüm Yorumlar (1)
  • Türker çıncalık

   İstanbul’da ve bazı şehirlerde enflasyon ve artan inşaat maliyetleri öne sürülerek kiralar şişirilmektedir.Konu enflasyon ve artan inşaat maliyetleri ile ilgili olsaydı bütün şehirlerde kiraların yüksek oranda artması söz konusu olabilirdi.Oysa emlak ilan sitelerinde de görüldüğü gibi bazı şehirlerde aynı dairenin kirası bazen birkaç gün içinde artırılmakta ve fiyatlarla oynanmaktadır.Diğer taraftan emlak komisyoncularının daha önce evine kiracı bulmak için kendileriyle anlaşması olmayan ev sahipleriyle dahi görüşerek “şu an sizin aldığınız kira çok düşük kalıyor, kiracınızı çıkarırsanız evinizi şu kadardan kiraya verebiliriz” vb. ifadelerle mevcut kiracıları evlerinden çıkarttırmaya çalıştıkları, emlakçıların kendi aralarında anlaşarak kira ücretlerini yukarı çektiği gibi iddialar dolaşmaktadır. Hatta emlakçıların ellerindeki kiralık daireleri kasten gizledikleri ve bir nevi kiralık daireleri kara borsaya düşürdükleri dahi iddia edilmektedir.Emlakçı dairenin fiyatı düşük de olsa yüksek de olsa aynı işi yapıyor olmasına rağmen kira ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek ücret almakta ve bu durum verilen hizmet aynı olmasına rağmen alınan ücrette farklılığa sebep olmaktadır. Durum böyle olunca da kiracı hareketliliğinin fazla olduğu yerlerde daha fazla ücret almak için emlakçıların kiraları şişirerek adeta vurgun yaptıkları görülmektedir.Bu bakımdan emlakçı komisyon bedellerine bir üst sınır getirilmesi önem arz etmektedir. Şayet bir emlakçı kira ücretinin ne kadar olduğuna bakılmaksızın mesela maksimum asgari ücretin yarısı kadar komisyon alacak olursa bu durumda kirayı şişirmeye çalışması için bir sebep kalmazdı.

   +0
   -0

  Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.