fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,2125
  %0,60
 • EURO
  8,8290
  %1,18
 • ALTIN
  412,81
  %-0,66
 • BIST
  1.486
  %0,17
Hedef 200 Seymen

Hedef 200 Seymen

Ankara Kulübü Derneği Akyurt Şubesi Onur Park Restaurant’ta iftar yemeği verdi.

Sivil Toplum Kuruluşları, mahalle muhtarları, kulüp üyeleri ve seymenlerin aileleri ile birlikte katılım gösterdiği davette Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ve meclis üyeleri de yerini aldı.HEDEF 200 SEYMENYaklaşık 300 kişinin katıldığı iftar yemeğinde Kur’an-ı Kerim okundu ve oruçlar açıldı. Ankara Kulübü Derneği Akyurt Şubesi Başkanı Uğur Acar, katılımdan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, hedeflerinin 2019 yılında Akyurt’tan 200 seymen olduğunu ifade etti. Acar, konuşmasında seymenlik kültürü hakkında da bilgiler verdi. Acar, “Atatürk’ün direktifleriyle kurulmuş olan Ankara Kulübü’nün şubesini Akyurt’ta büyük bir gururla kurduk, sizler de çocuklarınızı bizlere emanet ettiniz, bizlerde seymenlik düsturuyla yetiştirmeye çalıştık. Şu anda Hasan kardeşimizin baba evi olan eski bir evde çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnşallah daha iyi koşullar altında çalışmalarımızı yürütürüz. 2019 yılında Mustafa kemal Atatürk’ün Ankaraya gelişinin 100. yılı kutlanacak. Ankara Kulübünün stratejik bir hedefi var. 27 Aralık 1919’da Mustafa Kemal Paşayı Dikmen sırtlarında 3 bin atlı 700 yaya karşılamış. 2019’da Dikmen sırtlarında 3 bin 700 yaya ile karşılayacağız. Bizim stratejik hedefimizde en az 200 seymen, Ankara’nın en kalabalık seymen gurubu da şu anda Akyurt’tur diye düşünüyorum. Burada gerek ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Okul Müdürlerinden bizlere destek olmalarını bekliyoruz. Her okulumuzda da bir seymen gurubumuz olsun istiyoruz.” diye konuştu.

14. YÜZYILDA ANKARA CUMHURİYETİ

İftar programında bir konuşma yapan Ankara Kulübü Başkanı Metin Özarslan da davetlilere seymen kültürü ve seymenliğin nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgiler verdi. “Seymenlik Ankara’nın en köklü geleneğidir, Orta Asyadan getirdiğimiz bir gelenektir. 14. yüzyılda Ankara bir ahiler devleti vardı ve bir nevi cumhuriyetti. 14. yüyılzda da bir ortaçağ döneminde Ankara cumhuriyet rejimini yaşamıştır, tüm dünya bilmiştir ve takdir etmiştir. Ahilerin kurduğu ahi devletinin askeri kanatını da seymenler oluşturmuştur” şeklinde konuştu.

“9 YIL BEKLEDİK”

Programda bir konuşma yapan Akyurt Belediye Başkanı Ayantaş “Göreve geldiğimiz yıldan bu yana İlçemizi devamlı ileriye götürmek için, var olan sorunları çözmek için çalıştık. Belediye olarak hizmet binası ihtiyacımız olmasına rağmen 9 yıl bekledik ve 2013 yılında temelini attık. Önümüzdeki Kasım ayında inşallah hizmete açacağız. Seymen geleneği, bizler Ankaralı olduğumuz için bizimle birlikte yaşaması gereken bir gelenek. Cumhuriyetimizin kuruluşunda ortaya konulan kararlılığın bir parçası olan bu kültürü İlçemizde devam ettirmek için üzerimize düşen ne varsa yapacağız. Seymen kardeşlerimizin çalışmalarını daha rahat yürütmelerini sağlayacağız. Sayın dernek başkanımıza, tüm ailelerimize, iftarı düzenleyen seğmen kardeşlerime teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun.” ifadelerini kullandı.

unnamed (1) unnamed (2)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı