Güvercinada Kalesi, UNESCO’ya aday

Güvercinada Kalesi, UNESCO’ya aday

ABONE OL
Kasım 29, 2021 15:51
Güvercinada Kalesi, UNESCO’ya aday
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin kültürel ve tarihi mirasını korumaya yönelik çeşitli çalışmalar yürüten Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği (TurkeyOne)Yöneticileri Kuşadası’nın Güvercinada Kalesi’ni ziyaret etti. Daha önce tarihi kaleninUNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmesine katkı sunan dernek, Güvercinada Kalesi’nin kalıcı listeye alınması için çalışma yürütecek.

 D. Temel YURDAER (HÜRAYDIN GAZETESİ)- Türkiye’de tarihi ve doğal güzelliklerin korunması için ulusal ve uluslararası alanda ciddi çalışmalar yürüten TurkeyOne Derneği, Ceneviz Ticaret Yolu üzerinde yer alan tarihi kaleleri incelemek için bir gezi düzenledi. Akademisyen ve bürokratlarında katıldığı grubun ilk durağı geçen yıl UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Kuşadası’nın tarihi Güvercinada Kalesi oldu.

Dernek Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve beraberindekileri Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Mehmet Umut Tuncer, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbari Yıldız ve Kuşadası Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülden Güllüdağ karşıladı.Güvercinada Kalesi’ni dolaşarak surlarında inceleme yapan grup ardından kalenin burcuna çıkarak duvarlardaki eski yazıların fotoğrafını çekti. İç kalede sergilenen 14,5 metre uzunluğundaki Fin balinası iskeleti hakkında da bilgi alan heyet, tarihi Güvercinada Kalesi’nin UNESCO Dünya Mirası katılıcı listesine girmesi için çalışma yürütecek.

YURT DIŞINDA TANITIMI YAPILACAK

TurkeyOne Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan “Ceneviz Ticaret Yolu üzerindeki tarihi kaleleri incelemek üzere bir geziye çıktık. İlk durağımız Kuşadası oldu. Kuşadası’nın tarihi Güvercinada Kalesi’nde inceleme yaptık. Bugün Çeşme Kalesi’ni de ziyaret edeceğiz. Önümüzdeki süreçte bu kalelerin yurt dışında tanıtımı için bir çalışma yürüteceğiz ” diye konuştu.

‘ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIZ’

Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan ise “Kuşadası Belediyesi olarak her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tarihi Güvercinada Kalesi’ni çok önemsiyoruz. Burayla ilgili yapılacak her türlü çalışmaya katkı sunmaya hazırız. Kalenin UNESCO Dünya Mirası kalıcı listesine girmesi için bizde elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP

    rk

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.