DOLAR 8,63621.28%
EURO 10,13840.77%
ALTIN 486,561,27
BITCOIN 4124800,73%
Ankara
21°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Gazililer Bölünmeye Karşı Yürüdü

Gazililer Bölünmeye Karşı Yürüdü

ABONE OL
Ekim 18, 2020 21:59
Gazililer Bölünmeye Karşı Yürüdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üniversitelerinin bölünmesine tepki gösteren Gazi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri Anıtkabir’e yürüdü. Aslanlı Yolda buluşma sonrası yapılan açıklamada, üniversitelerin bölünmesine karşı hukuki yollara başvurulacağı bildirildi.

Bazı üniversitelerin bölümlerini yeni kurulacak üniversitelere bağlayan kanun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onaylamasının ardından Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bölünecek üniversiteler arasında bulunan Gazi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri, tepki olarak Anıtkabir’e yürüdü. “Gazi’ye Saygı Yürüyüşü” adı altında yapılan yürüyüş için öğrenciler ve akademisyenler Aslanlı Yolda buluştu.

Yürüyüşe bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Türkiye Barolar Birliği, Ankara Barosu, Türkiye Gençlik Birliği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği de destek verdi.

“Gazi’ye Saygı Yürüyüşü”ne katılan Ankara Milletvekili Nazlıaka alınan kararın siyasi olduğunu belirterek “1926 yılından bu yana bir bilim yuvası olarak faaliyet gösteren Gazi Üniversitesi’nin bölünmemesi amacıyla önce Atamızı ziyeret ettik. Alınan bu kararın ilimle, bilimle, çağdaşlıkla hiçbir ilgisi yok. Bu tamamen siyasi bir karardır. Bu karar birçok sorunu olan üniversitelerimizle ilgili alınmıştır. Ancak üniversitelerimizin onca sorunu ortada dururken onların bölünmesi ve şu ana kadar ki birikimlerinin yok edilmesi asla ve asla kabul edilemez. Bu ülkeyi bizden olanlar olmayanlar diye karpuz gibi ortadan ikiye bölmek isteyen bir iktidar ile karşı karşıyayız. Ne mutlu bize ki fikri hür, vicdanı hür gençler yetiştirmişisiz. O gençler bugün burada kendi üniversitelerini kendi haklarını kendi anayasal dayatmalarını gerçekleştirebiliyorlar. Gençlerimizle gurur duyuyorum. Dilerdik ki rektörde burada olsun, rektörde üniversitesine sahip çıksın. İnanıyorum ki 24 Haziran’dan sonra bütün bu yanlışlıkları tek tek düzelteceğiz.” dedi.

“PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Üniversite öğrencileri adına basın açıklaması yapan Dilara Atak “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere mirası olan 92 yıllık köklü bir geçmişe sahip Gazi Üniversitesi, bugüne kadar kaliteli eğitimin gereklerini yerine getirmiştir. Üniversitelerin bölünmesi tüm birikimlerin hiçe sayılmasıdır. Yeni üniversitelerin kurulması ile birlikte gerçekleştirilecek olan bu naklin bir insanın başka bir insan beynine nakledilmesinden hiçbir farkı yoktur. Alınan bu kararı hiçe sayıyoruz. Kabul edilen tasarının yaratacağı sonuçlar gayet açıktır. Gençlik olarak bu meselenin peşini bırakmayacağız. Tüm hukuki ve bürokratik yollardan geri durmayacağımızı size bildiririz.” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.