fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,1559
  %0,08
 • EURO
  9,7233
  %0,07
 • ALTIN
  453,57
  %-0,10
 • BIST
  1.376
  %-1,24
Gazililer Bölünmeye Karşı Yürüdü

Gazililer Bölünmeye Karşı Yürüdü

Üniversitelerinin bölünmesine tepki gösteren Gazi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri Anıtkabir’e yürüdü. Aslanlı Yolda buluşma sonrası yapılan açıklamada, üniversitelerin bölünmesine karşı hukuki yollara başvurulacağı bildirildi.

Bazı üniversitelerin bölümlerini yeni kurulacak üniversitelere bağlayan kanun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onaylamasının ardından Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bölünecek üniversiteler arasında bulunan Gazi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri, tepki olarak Anıtkabir’e yürüdü. “Gazi’ye Saygı Yürüyüşü” adı altında yapılan yürüyüş için öğrenciler ve akademisyenler Aslanlı Yolda buluştu.

Yürüyüşe bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Türkiye Barolar Birliği, Ankara Barosu, Türkiye Gençlik Birliği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği de destek verdi.

“Gazi’ye Saygı Yürüyüşü”ne katılan Ankara Milletvekili Nazlıaka alınan kararın siyasi olduğunu belirterek “1926 yılından bu yana bir bilim yuvası olarak faaliyet gösteren Gazi Üniversitesi’nin bölünmemesi amacıyla önce Atamızı ziyeret ettik. Alınan bu kararın ilimle, bilimle, çağdaşlıkla hiçbir ilgisi yok. Bu tamamen siyasi bir karardır. Bu karar birçok sorunu olan üniversitelerimizle ilgili alınmıştır. Ancak üniversitelerimizin onca sorunu ortada dururken onların bölünmesi ve şu ana kadar ki birikimlerinin yok edilmesi asla ve asla kabul edilemez. Bu ülkeyi bizden olanlar olmayanlar diye karpuz gibi ortadan ikiye bölmek isteyen bir iktidar ile karşı karşıyayız. Ne mutlu bize ki fikri hür, vicdanı hür gençler yetiştirmişisiz. O gençler bugün burada kendi üniversitelerini kendi haklarını kendi anayasal dayatmalarını gerçekleştirebiliyorlar. Gençlerimizle gurur duyuyorum. Dilerdik ki rektörde burada olsun, rektörde üniversitesine sahip çıksın. İnanıyorum ki 24 Haziran’dan sonra bütün bu yanlışlıkları tek tek düzelteceğiz.” dedi.

“PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Üniversite öğrencileri adına basın açıklaması yapan Dilara Atak “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere mirası olan 92 yıllık köklü bir geçmişe sahip Gazi Üniversitesi, bugüne kadar kaliteli eğitimin gereklerini yerine getirmiştir. Üniversitelerin bölünmesi tüm birikimlerin hiçe sayılmasıdır. Yeni üniversitelerin kurulması ile birlikte gerçekleştirilecek olan bu naklin bir insanın başka bir insan beynine nakledilmesinden hiçbir farkı yoktur. Alınan bu kararı hiçe sayıyoruz. Kabul edilen tasarının yaratacağı sonuçlar gayet açıktır. Gençlik olarak bu meselenin peşini bırakmayacağız. Tüm hukuki ve bürokratik yollardan geri durmayacağımızı size bildiririz.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı