1. Haberler
  2. Gündem
  3. ESHOT’tan Atıklardan 5 Milyon TL Ek Gelir

ESHOT’tan Atıklardan 5 Milyon TL Ek Gelir

featured
service

ESHOT Genel Müdürlüğü, geri dönüştürülebilir atıkları değerlendirerek tasarruf sağlıyor. Ömrünü tamamlayan hurda malzemeler satılıyor, tekrar kullanılabilecek parçalar geri dönüşüm kanallarına yollanarak yılda 5 milyon TL’ye yakın ek gelir elde ediliyor.

Her gün 1 milyona yakın İzmirliye toplu ulaşım hizmeti unan İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü uyguladığı tasarruf tedbirleriyle kamu kaynaklarını etkin ve verimli kullanıyor. Yaklaşık 1700 otobüslük filosuyla kentin her noktasına sefer düzenleyen ESHOT yıkama sularının geri dönüştürülmesiyle elde edilen tasarrufun yanı sıra, araçlardan çıkan hurda parçaları da geri dönüştürerek kurum bütçesine katkı sağlıyor. Bu sayede ESHOT, yılda 5 milyon TL’ye yakın ek gelir yaratıyor.

Otobüslerden çıkan hurda niteliğindeki geri dönüştürülebilir metal atıklar, motor parçaları, lastikler, bakır ve alüminyum parçalar ile atık yağlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalara ya da Makine ve Kimya Endüstrisi’ne satılarak gelir elde ediliyor. Kağıtlar ve karton atıklar ise İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA’nın İzDönüşüm Tesisi’ne veriliyor. ESHOT Genel Müdürlüğü Yapı Tesisleri Dairesi Başkanlığı Garaj Hizmetleri Şube Müdürü Zeki Berek, “Kurumumuzun, atölye ve garaj faaliyetleri neticesinde ortaya çıkan geri dönüştürülebilir tüm atıkları mutlaka ekonomiye kazandırıyoruz. Yalnızca atık yağlardan geçen yıl 1,5 milyon TL’lik geri dönüşüm geliri sağladık. Bu yıl da ilk 6 ayda atıklardan sağladığımız gelir 539 bin TL’yi buldu. Tamir edilerek kullanılabilecek durumdaki atık lastik satışımızın da dahil olmasıyla birlikte yılda yaklaşık 5 milyon TL’lik ek geliri kurumumuza kazandırıyoruz” dedi.

ESHOT’tan Atıklardan 5 Milyon TL Ek Gelir