1. Haberler
  2. ANKARA
  3. Esenboğa Havalimanına ulaşımda kriz: Halk mı, şirket mi kazanacak?

Esenboğa Havalimanına ulaşımda kriz: Halk mı, şirket mi kazanacak?

featured
service

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Esenboğa Havalimanı – AŞTİ – Kızılay güzergâhında faaliyet gösteren BELKO AİR firmasına yer tahsisi yapılmasına rağmen EGO otobüslerine yer bulunamamasına yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

ABB’den yapılan açıklamada, EGO otobüsleri için Esenboğa Havalimanı Baş Müdürlüğüne yapılan yer tahsisi taleplerine olumlu cevap alınamaması nedeniyle 15 otobüsten sadece 6’sının çalışabildiğine dikkat çekildi. BELKO Air’in 80 TL’ye yolcu taşıdığı, EGO’nun ise 50 TL’lik bir ücretle taşımacılık yaptığı belirtilen açıklamada, ” 50 TL’lik ücretle halkın çıkarına resmi taşımacılık yapan EGO otobüslerine ise bu alanın tahsis edilmemesi manidardır. Burada cezalandırılan Ankara Büyükşehir Belediyesi değil, Ankara halkının ta kendisidir.” ifadelerine yer verildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

Esenboğa Havalimanı – AŞTİ – Kızılay güzergâhında yolcu taşımacılığı yapmakta olan BELKO AİR firmasının ihale süresi 4 Nisan 2023 tarihinde tamamlandı. Bu nedenle 5 Nisan 2023 Çarşamba gününden itibaren 442 AŞTİ -15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı – Havalimanı hattında EGO Genel Müdürlüğü otobüsleriyle hizmet verilmeye başlandı.

Sürecin ardından Esenboğa Havalimanı Baş Müdürlüğüne birçok kez Havalimanı içerisinde otobüs depolama – bekleme alanlarıyla ilgili yer tahsisi yapılmasına dair yazı yazılmasına rağmen olumlu cevap alınamamıştır. Bu süreçte eski adı BELKO AİR, yeni adı ANKARA AİR olan firmanın sözleşmesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 31.12.2024 tarihine kadar uzatılmış ve bekleme – depolama alanları tahsisi devam etmiştir.

ANLAMLANDIRAMIYORUZ!

Ulaşımı 80 TL ile gerçekleştiren firmaya, EGO Genel Müdürlüğü ile sözleşmesi bitmesine rağmenihalesiz sözleşme uzatımı yapılarak depolama alanı tahsis edilmiştir. 50 TL’lik ücretle halkın çıkarına resmi taşımacılık yapan EGO otobüslerine ise bu alanın tahsis edilmemesi manidardır.

Burada cezalandırılan Ankara Büyükşehir Belediyesi değil, Ankara halkının ta kendisidir.

EGO Genel Müdürlüğü, konforlu ulaşım amacıyla geniş bagaj hacimli 15 adet otobüs almasına rağmen yer tahsisi gerçekleştirilmediği için bunların 6 adedini faal olarak çalıştırabilmektedir.

Hal böyle iken vatandaşın yanında kamu kurumunun zararı da söz konusudur.

Esenboğa Havalimanı Baş Müdürlüğünün yer tahsisi sürecini Ankara halkının lehine hızlandırmasını talep ediyor, konunun sıkı bir şekilde takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Esenboğa Havalimanına ulaşımda kriz: Halk mı, şirket mi kazanacak?