Cumhuriyet’in 100. yılına armağan: BAKAP Açıldı

Cumhuriyet’in 100. yılına armağan: BAKAP Açıldı

ABONE OL
Eylül 17, 2023 11:27
Cumhuriyet’in 100. yılına armağan: BAKAP Açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Cumhuriyetin 100. yılında Başkente armağanı olan Türkiye’nin en büyük tarım kampüsü ve rekreasyon alanı BAKAP açıldı.

Törene katılan on binlerce Ankaralıya seslenen Mansur Yavaş, “Ankara’yı Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır, dünya başkentleriyle yarışır bir hale hep birlikte getireceğiz. Belediyecilik; kenti betona boğmak değil, yeşile boğmaktır… Belediyecilik; halk için çalışıp BAKAP gibi üretim alanları açmaktır” diye konuştu.

Gölbaşı ilçesi Karaoğlan Mahallesi’ndeki atıl bir arazinin yeniden üretime kazandırıldığı BAKAP’ın açılış töreninde 7’den 70’e on binlerce vatandaş tüm gün süren etkinlikler ve spor müsabakalarının ardından Sagopa Kajmer ve Haluk Levent’in konserleriyle doyasıya eğlendi.

Cumhuriyet'in 100. yılına armağan: BAKAP Açıldı 6

YAVAŞ: “BAKAP KENTLİ HEMŞEHRİLERİMİZİN DE TARIMLA TANIŞMASINI SAĞLAYACAK”

BAKAP Tarım Kampüsü ve Rekreasyon Alanı’nı tıklım tıklım dolduran coşkulu kalabalığın alkışları eşliğinde eşi Nursen Yavaş ile birlikte sahneye çıkan Mansur Yavaş, “Şu anda açılışını yaptığımız alan tam 3,5 milyon metrekare… Türkiye’nin en büyük tarım kampüsü ve rekreasyon alanı… Cumhuriyetimizin 100. yılında, önümüzdeki yüzyıllara miras kalacağına inandığımız bu dev projeyi Ankara’ya armağan etmenin büyük mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek konuşmasına başladı.

Cumhuriyet'in 100. yılına armağan: BAKAP Açıldı 7

“Birkaç yıl öncesine kadar çorak ve işlevsiz bir yerken şu anda bu alan içerisinde 39 km yürüyüş yolu, 19 kilometre bisiklet yolu, 45 bin metrekare piknik alanı, 55 bin metrekare lavanta bahçesi, 17 bin 500 adet meyve ağacı, tarım alanları, ekolojik göl, kafeteryalar, çocuk oyun alanları, aromatik bitkiler bahçesi ve spor alanları var” diyerek açıklamalarını sürdüren Yavaş, şöyle konuştu:

“BAKAP sadece köyde yaşayan hemşehrilerimizin değil, kentli hemşehrilerimizin de tarımla tanışmasını sağlayacak. Buraya karavan kamp alanı kuruyoruz. Aynı zamanda kısa süre içerisinde hizmete açacağımız bungalov evlerde baba-çocuk kampı, anne-çocuk kampı gibi faaliyetler gerçekleştireceğiz. Yabancı dil eğitim kamplarında çocuklarımızın bir yandan İngilizce eğitimlerini verirken bir yandan da yerinde tarımla buluşmalarını sağlayacağız.

Cumhuriyet'in 100. yılına armağan: BAKAP Açıldı 8

“BELEDİYECİLİK; RANTA DEĞİL, KENTE YATIRIM YAPMAKTIR”

Burası zamanında konut alanı olarak tasarlanmıştı. Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucu bu plan iptal edildi. Biz ise burayı üretim merkezi ve yeşil alan hâline getirme kararı almıştık. Biz bu kararı aldığımızda, burası için zamanında konut yapma kararı alanlar vardı ya, işte o kişiler incindi” ifadelerini kullanan Yavaş, “6 milyonluk şehirde rant denildiğinde herkesin aklına gelen tek kişi, burası için şu satırları paylaştı: ‘Mansur Yavaş… Gölbaşı’nda 810 trilyonluk arsayı plan teklifiyle tarlaya çeviren, değerini 10 trilyona düşüren, belediyeciliğin B’sinden anlamayan bir kişidir’… Oysa Belediyecilik; ranta değil, kente yatırım yapmaktır… Kentin soluğunu kesmeyi, parsel parsel birilerini zengin etmeyi Belediyecilik olarak görüyorlardı. Kimileri tarlayı arsaya çevirip rant üstüne rant götürürken kimileri de arsayı tarlaya çevirir, üretir; parayı değil, ülkesini düşünür. İşte bizim farkımız budur… İşte bizim vizyonumuz budur… Biz betonda değil, yeşilde yarışmaya devam edeceğiz”

Cumhuriyet'in 100. yılına armağan: BAKAP Açıldı 9

“25 YILDA KENTİMİZE YAPILAN YEŞİL ALANI BİZ 5 YILDA KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ”

Başkentteki yeşil alanların sayısını artırmaya devam edeceklerini belirten Yavaş, “Eski dönemde, 25 yılda kentimize yapılan yeşil alanı biz 5 yılda Ankara’ya kazandırmış olacağız.Buradan tekrar ilan ediyorum. Bizler, bir yandan projelerimizi hayata geçirirken bir yandan da ‘çalıyor ama çalışıyor’ kavramını, bu milletin hafızasından söküp atacağız. Çalmadan da çok çalışıldığını herkese göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Cumhuriyet'in 100. yılına armağan: BAKAP Açıldı 10

AÇILIŞA YOĞUN İLGİ

7’den 70’e herkese yönelik düzenlenen etkinlikler vatandaşların yoğun ilgisiyle gün boyu sürdü.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin çeşitli birimlerinin stant açtığı BAKAP’ta üretici kooperatifleri de ürünlerini tanıtma ve satma imkânı buldu. Ayrıca, BELMEK usta öğreticileri ve kursiyerleri ile Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ahşap atölyesinde üretilen ürünlerin satışı da gerçekleşti. ANFA Bitki Evi ise Ankaralılara çiçek hediye etti.

Mehteran, Hacivat-Karagöz, Ankara’nın Beş Beyazı, Kent Orkestrası, ebru sanatı, taş boyama, kara kalem çalışması, kil atölyesi, yüz boyama, el baskı atölyesi, stres balonu yapımı, çömlek atölyesi ve çocuklar için çiçek dikim atölyesi birçok etkinlik ile açılış renklendi. Feza Gürsey Bilim Merkezi de ‘Bilim Parklarda’ etkinliği ile BAKAP’ta çocukları bilimle buluşturdu.

Futbol, voleybol, basketbol ve tenis müsabakaları ile bisiklet turlarının da gerçekleştiği açılış töreni; Sagopa Kajmer ve Haluk Levent’in konserleriyle taçlandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.