1. Haberler
  2. Siyaset
  3. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen: “Barınma Lüks Haline Geldi, Taşınma Maliyeti 100 Bin Lirayı Buluyor”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen: “Barınma Lüks Haline Geldi, Taşınma Maliyeti 100 Bin Lirayı Buluyor”

featured
service

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, vatandaşların karşı karşıya kaldığı barınma krizine dikkat çekerek, bir kiracının başka bir kiralık eve taşınma maliyetinin 100 bin lirayı bulduğunu belirtti. Başevirgen, “22 yıllık AKP iktidarında barınmanın bile lüks haline geldiğini söyleyen Başevirgen, “Vatandaşlar taşınma sürecinde kira, komisyon, depozito, nakliye, tadilat gibi masraflarla yaklaşık 95 bin lira gibi yüksek bir maliyetle karşı karşıya kalıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yüzde 25 kira artış sınırına devam edilmeyeceğini açıklamasıyla ev sahibi ve kiracıların daha çok karşı karşıya geleceği, mevcut barınma krizinin artarak devam edeceği ortada” dedi.

Başevirgen, taşınma maliyetlerinin vatandaşlar için ciddi bir yük haline geldiğini vurguladı ve “TAŞINMA SÜRECİNİN MALİYETLERİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE YÜKSELDİ” diyerek barınma krizine dikkat çekti. “Adaleti, sağlığı, güvenliği, eğitimi, halkın refah ve huzurunu sağlamak devletin asli görevleridir. İktidarlar da bu asli görevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Ancak 22 yıllık AKP iktidarında adaletten eğitime, sağlıktan güvenliğe kadar her alan alarm veriyor. Bunun yanı sıra vatandaşların en temel haklarından olan barınma da lüks haline geldi. Yüksek enflasyon, yüksek kira artışları, kiracı-ev sahibi arasındaki problemler ve taşınma maliyetleri, barınmayı da içinden çıkılmaz bir kriz haline soktu. Ekonomik koşulların zorlaşması ve enflasyonun etkisiyle, taşınma sürecinin maliyetleri önemli ölçüde yükseldi” dedi.

Büyükşehirlerde Kira Fiyatları Yüzde 50 Oranında Arttı

2024 yılında taşınma maliyetlerinin vatandaşlar için büyük bir yük oluşturduğunu belirten Başevirgen “2024 yılında Türkiye’de taşınma masrafları, kira fiyatları ve komisyonlarındaki artışlar, taşınmayı planlayan aileler için büyük bir mali yük oluşturuyor. Kira fiyatları, 2024 yılında özellikle büyük şehirlerde önemli artışlar gösterdi. Büyükşehirlerde kira fiyatları yüzde 50 oranında arttı. Şehir içi taşınmalarda nakliye ücretleri 10 bin ila 20 bin lira arasında değişirken şehir dışı taşınmalarda ise bu maliyet katlanıyor” diye konuştu.

Vatandaşlar Taşınma Sürecinde 95 Bin Lira Gibi Yüksek Bir Maliyetle Karşı Karşıya Kalıyor

Başevirgen, yüzde 25’lik kira artış sınırının kalkmasıyla taşınma maliyetlerinin daha da artacağını belirtti. Bir kiracının başka bir kiralık eve taşınmasının maliyetini hesaplayan Başevirgen “Vatandaşlar taşınma sürecinde kira, komisyon, depozito, nakliye, tadilat gibi masraflarla yaklaşık 95 bin lira gibi yüksek bir maliyetle karşı karşıya kalıyor. Tüm bunların üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yüzde 25 kira artış sınırına devam edilmeyeceğini açıklamasıyla; ev sahibi ve kiracıların daha çok karşı karşıya geleceği, mevcut barınma krizinin artarak devam edeceği ortada. Özellikle tayin ve üniversite öğrencilerinin tercih dönemlerinde ortalama kira fiyatlarının artacağını hesaba katacak olursak barınmada yaşanan toplumsal kriz, daha da derinleşmeye devam edecek” dedi.

Başevirgen, vatandaşların temel haklarından biri olan barınmanın lüks haline geldiğini ve bu durumun çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen: “Barınma Lüks Haline Geldi, Taşınma Maliyeti 100 Bin Lirayı Buluyor”