Bursa’da ‘katı atık’ davasına bir tepki de İYİ Parti’den

Bursa’da ‘katı atık’ davasına bir tepki de İYİ Parti’den

ABONE OL
Aralık 28, 2021 16:07
Bursa’da ‘katı atık’ davasına bir tepki de İYİ Parti’den
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa’da su faturalarındaki katı atık bedellerinin mahkeme kararıyla yeniden tahsil edilmesinin yolunu açan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a, ittifak ortağı İYİ Parti’den tepki geldi. İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, “Hayri Bey kimden yana bir karar versin” dedi.

BURSA (İGFA) – İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, su faturalarındaki katı atık bedellerinin, mahkeme kararıyla yeniden tahsil edilmesinin önünü açan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a tepki geldi. Türkoğlu, “Hayri Bey kimden yana bir karar versin, vatandaştan mı, BUSKİ’den mi?” diye sordu.

Bursalıların zaten en yüksek su bedelini ödediğini vurgulayan İYİ Parti İl Başkanı Türkoğlu, “Hatırlanacağı gibi İYİ Parti olarak yaptığımız protesto eylemleri ses getirmiş, bunun sonucunda, katı atık bedellerinin tahsilinden vazgeçilmesini sağlamıştık. Vatandaş adına asıl talebimiz ise suyun metreküp fiyatının düşürülmesiydi ancak Bursa Büyükşehir Belediyesi, sadece katı atık bedelinin yansıtılmamasına karar vererek, faturalarda belli bir azalma sağlamıştı. Hayri Türkyılmaz’ın Mudanya Belediyesi adına açtığı davada vatandaşın aleyhine çıkan karar, ne yazık ki, filmin başa sardırmasana neden oldu. Sonuç olarak vatandaş yine ‘Velhasıl bu şehirde su faturaları kazıktan ibarettir’ diye isyan etmeye başlayacak” dedi.

VATANDAŞ ZATEN ZORDA

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, halkın halkın yararına olmayan bir mahkeme kararına sebep olmasının yanlış olduğunu ifade ederek,”Zaten zorda olan vatandaşa yeni bir yük getirme yerine, tam tersine, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne, suyun metreküp fiyatını azaltması yolunda ciddi bir baskı, sonuç alıcı bir muhalefet yapmalıydı” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a da çağrı yapan Türkoğlu, “Büyükşehir bu karara gerekli itirazı yapmalı, belediyenin hukukçuları konuyu bir üst mahkemeye götürerek direnmeli ve mutlak surette vatandaşın lehine bir duruş sergilemelidir. Sayın Aktaş, geçim sıkıntısı içindeki vatandaşa, yeni bir yük getireceği kesin olan bu mahkeme kararına karşı somut bir çözüm geliştirmelidir” diye konuştu.

Bu arada hatırlanacağı gibi, söz konusu kararı ‘hukuk zaferi’ olarak nitelendiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, basın bürosu aracılığıyla servis ettirdiği haberde, “Su faturalarını düzenleme ve tahsil etme yetkisi BUSKİ’ye aittir. Mahkeme, ilçe belediyeleri tarafından katı atık bedellerinin toplanmasını hukuka uygun bulmadı. Belediyemizin kazandığı dava, diğer ilçe belediyelerine de emsal olacak. Doğrular kazanmaya devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AKTAŞ’TA TÜRKYILMAZ’A TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi Alinur Aktaş ise, sosyal medya hesabından Mudanya Belediyesi’nin katı atık bedellerinin su faturalarından tahsil edilmesine yönelik yaptığı girişimi eleştirmiş, “Diğer büyükşehirlerde alınmayan katı atık bedellerinin vatandaşımızdan alınmaması adına ne gerekirse yapacağız” taahhüdünde bulunmuştu.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP

    rk

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.