BELPA Buz Pateni Tesisi Kış Festivali ile kapılarını açtı

featured
service

 Ankara Büyükşehir Belediyesi, birçok Başkentlinin hatıralarında yer eden mekanların başında gelen BELPA Buz Pateni Tesisi’ni kısmi yenileme yaparak halka yeniden açtı.

Sağlıksız koşullarda Büyükşehir Belediyesine devredilen Belpa Buz Pateni Tesisin kapıları 45 gün sürecek kış festivali ile Başkentlilerle buluştu. Uzun bir aradan sonra yeniden kayma keyfi yaşayanlar pistin tadını Zakkum Grubu’nun konseriyle çıkardı.

Buz pateni yapan sporcuların mağdur olmaması ve bu sporu seven 7’den 70’e herkese kapılarını uzun bir aradan sonra açan tesis, 45 gün ev sahipliği yapacağı kış festivaline Zakkum Grubu’nun konseriyle başladı.

BUZ PATENİ PİSTİNDE PATEN SESLERİ YENİDEN YÜKSELDİ

Açık hava buz pistine kavuşan Başkentliler Zakkum Grubu’nun açılış konseriyle coşarken, festivale katılan BELPA Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Özkara da duygularını şu sözlerle ifade etti:

“Başka bir Ankara için yola çıkmıştık. Sanatta, kültürde… Bugün bunların bir ilkini gerçekleştiriyoruz. Ankara’ da ilk defa 45 günlük kış festivali başlıyor. 7’den 70’e herkes burada. İnsanlar çok heyecanlılar. Dilerim bahara kadar bu devam eder. Buz pistine olan talep çok yoğundu. Biz tam bir tesis olarak başlamak istedik ama bugün kısmi bir açılış gerçekleştiriyoruz. Daha önce olmayan açıkhava buz pisti var ve çocukların hizmetine sunulmuş durumda. İçeride de antrenman çalışmaları devam ediyor ama kararlıyız, inançlıyız bu tesisi muhteşem şekilde Ankaralılara teslim edeceğiz.”

İlk etapta kısmi bir yenileme çalışması yapılarak pistin özlem çeken Başkentliler için yeniden açıldığını belirten BELPA Genel Müdürü Ramazan Değerli de ihale sürecinin tamamlanmasıyla tesiste kapsamlı bir restorasyonun yapılacağını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“BELPA Buz Pateni Pistimizin kısmi açılışını yapıyoruz. Spor kulüplerimiz antrenmanlarına başladılar ve bugün ilk yarışmalarına katıldılar. Çocuklarımız kışın tadını çıkarıyorlar. Kapsamlı bir tadilata geçeceğiz. Açık hava buz pistini oluşturduk. Bu anı Zakkum konseriyle taçlandırdık. Bize neden buz pisti 15 aydır kapalı diyorlar. 15 ayın 10 ayı zaten pandemi nedeniyle ve valilik kararıyla kapalı durumdaydı. Burada yapılacak restorasyonla ilgili bir ihale sürecimiz gerçekleşti. İlk fırsatta burada güzel bir restorasyonun başlangıcı olacak. Genel açılışı da o zaman yapacağız. Tüm Ankaralıları buz pateninde kaymaya ve güzel konserlerimize eşlik etmeye davet ediyorum.”

Soğuk havada Başkentlileri birbirinden güzel şarkılarıyla ısıtan Zakkum Grubu üyeleri ise Başkentlilerle buluşmaktan duydukları mutluluğu şu sözlerle dile getirdiler:

-Yusuf Demirkol: “Bir Ankaralı grup olarak BELPA’yı zaten yıllardır biliyoruz. Açılışının olması bizi ayrıca mutlu etti. Bahçelievler’e güzel bir renk katacak tekrardan. Her şey istediğimiz gibi gidiyor. Hava soğuk ama biz şarkılarımızla sevenlerimizi ısıtacağız. Mansur Başkanımıza da çok teşekkür ediyoruz. Kendisini bir Ankaralı olarak da çok seviyoruz.”

-Cem Senyücel: “Hem BELPA’da olmaktan hem de Sayın Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde bu etkinlikte yer almaktan çok mutluyuz. Hava soğuk ama biz misafirlerimizi ısıtacağız. Güzel bir gece olacak.”

-Salih Eren Parlakgümüş: “Bahçeli tarafı bizim için ayrı bir önemli. Albümlerimizin bir kısmını Bahçelievler civarında yaptık. BELPA’da olmak da bizim için önemli. Mansur Başkanımıza teşekkür ediyoruz.”

ANKARA’YA YAKIŞIR BİR TESİSE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Bir yandan Başkent’in sembolü olan tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmaya devam eden Büyükşehir Belediyesi bir yandan da Başkentlilerin hatıralarında yer edinen mekanları yeniden gün yüzüne çıkarmayı amaçlıyor.

 Tesisi kafeteryadan kütüphaneye, sergi salonundan buz pistine kadar modern bir yapıya dönüştürerek Ankara’ya yakışır hale getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan BELPA A.Ş. Genel Koordinatörü Hüseyin Çağrı Durak ise şu bilgileri paylaştı:

“Buz Pateni Tesisimizin maalesef işlevsel olmadığını ve tamirata ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Burayı sporculara kullandırmak için BELPA olarak makine ve soyunma odalarının tamiratını yaptık. En azından mağduriyet yaşamamaları için bir süre daha ihaleye çıkılana kadar sporcularımıza verdik. İhalemizin tekrar açılmasıyla beraber yapılmış olan proje, bu spora ve Ankara’ya yakışır bir tesis olarak, sporun özüne uygun çeşitli etkinlik salonları, açık kütüphane, cafe, çevre düzenlemesi ve tesislerle tekrar Ankara’ya kazandırılacaktır.”

Buz Pateni Tesisi için 22 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen ancak artan fiyatlar ve döviz kurundaki hareketlilik sonrası teklif alınamaması nedeniyle iptal edilen kapsamlı yenileme ihalesine 2022 yılı içinde yeniden çıkılacak.

BELPA Buz Pateni Tesisi Kış Festivali ile kapılarını açtı